Czy palety plastikowe to dobre rozwiązanie w branży magazynowej?
Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w branży magazynowej jest stosowanie palet plastikowych w miejsce wcześniej używanych i wciąż najpowszechniej używanych palet drewnianych. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, choć oczywiście ma też swoje wady. Czy warto przerzucić się na palety w całości plastikowe? Co się z tym wiąże i czy wpływa to znacząco na koszty prowadzenia działalności?
Palety plastikowe – dlaczego warto w nie inwestować?
Plastikowe palety obecne są na polskim rynku już od końca lat dziewięćdziesiątych, choć przez bardzo długi czas ich użycie było zdecydowanie kwestią niszową. Palety tego rodzaju upowszechniły się najbardziej w ciągu ostatniej dekady, co wiąże się też z pojawieniem się na rynku większej ilości przedsiębiorstw specjalizujących się w wytwarzaniu i przetwarzaniu tworzyw sztucznych. Zaadaptowanie tego rozwiązania z Zachodu zajęło w prawdzie kilka lat, lecz korzyści, które wynikają z jego stosowania są znaczne.
Przede wszystkim palety plastikowe cechują się trwałością nieporównywalną do palet drewnianych. Nie dotyczy to wyłącznie odporności na mechaniczne uszkodzenia, ale również niepodatności na czynniki atmosferyczne. Pojawiająca się czasem konieczność składowania palet na zewnątrz i brak możliwości kontroli nad tym jak są one użytkowane w partnerskich firmach sprawia, że palety drewniane z czasem zużywają się, a czas ich życia jest stosunkowo krótki. Konieczność wprowadzenia do obrotu nowych palet generuje pewne koszta, które w skali roku mogą być stosunkowo wysokie. Użycie palet wykonanych z tworzyw sztucznych sprawia, że mogą być one przechowywane w praktycznie dowolnych warunkach, a ich żywotność znacznie wzrasta, co przyczynia się do oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej (mimo zdecydowanie wyższej ceny palet plastikowych).
Czy palety plastikowe to przyszłość?
Każdy producent palet plastikowych wskazuje na jeszcze niejedną ich cechę, która sprawia, że takie palety sprawdzają się lepiej niż tradycyjne. Są one lekkie i bardzo często kompaktowe, co zmniejsza koszta transportu i składowania. Są również zdecydowanie bardziej higieniczne – dlatego znajdują szerokie zastosowanie z sektorach produkcji, w których jest to bardzo pożądana cecha (przemysł spożywczy, farmaceutyczny etc.).
Wady palet plastikowych
Palety plastikowe nie mają wiele wad. Można tu wskazać na cenę, choć w dłuższej perspektywie czasu ich zakup to raczej oszczędność. Problematyczny może być fakt, że wielu dystrybutorów i producentów wciąż jeszcze używa głównie palet drewnianych, a więc przejście na wyłącznie palety plastikowe może być trudne ze strategicznych powodów.