Dlaczego warto mieć zwierzęta domowe?
Człowiek jest istotą społeczną, dlatego dobre samopoczucie zapewnia mu kontakt z innymi osobami. Bywa jednak, że nawiązywanie kontaktów jest utrudnione z racji choroby, odległości lub innych czynników. Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na posiadanie zwierzęcia – zwykle psa lub kota, które mogą wypełnić pustkę.
Posiadanie zwierzaka – emocje
Opieka nad zwierzętami wiąże się z ogromnymi emocjami. Pies lub kot to żywe istoty, które mają własne charaktery, nawyki i potrzeby. Człowiek musi nauczyć się mowy ciała zwierząt, by móc się z nimi komunikować. Okazuje się, że domowe zwierzaki potrafią naprawdę dobrze rozpoznawać emocje swoich opiekunów.
Właściciele czworonogów podczas opieki nad zwierzętami uczą się empatii – stają się bardziej uczuciowi i wyczuleni na krzywdę. Badania wskazują ponadto, że osoby posiadające zwierzęta domowe są bardziej zrelaksowane oraz wyróżniają się niższym poziomem stresu od innych ludzi.
Pies czy kot uspokaja – lubi przytulić się do człowieka, oprzeć głowę na kolanie. Jest to naprawdę przyjemne uczucie, które daje odprężenie i poczucie radości dla właściciela.
Działanie lecznicze
Okazuje się, że opieka nad zwierzętami wykazuje działanie prozdrowotne. Od dawna wiadomo, że zwierzęta mogą pomagać osobom zmagającym się z różnymi schorzeniami.
Animaloterapia to wykorzystywanie zwierząt do rehabilitacji i leczenia wielu schorzeń. „Zwierzęcymi lekarzami” mogą być psy, koty, konie, świnie, ale również domowe gryzonie. Najczęściej w tej roli obserwuje się konie zajmujące się hipoterapią oraz psy, które odgrywają kluczową rolę przy dogoterapii.
Zwierzęta wykorzystywane są przy rehabilitacji ruchowej osób cierpiących na zespół Downa, autyzm, porażenie mózgowe. Pozwalają na rozluźnienie mięśni, pozbycie się lęków, polepszenie koordynacji ruchowej.
Właściciele psów mają dużo ruchu
Osoby posiadające psa doskonale znają stwierdzenie, że sport to zdrowie. Zwierzaki zapewniają codzienną, wymaganą dawkę ruchu. Z tego powodu właściciele psów rzadziej cierpią na choroby przewlekłe oraz na nadwagę.
Pies wymaga codziennych spacerów, bawienia się piłką czy przynoszenia patyków. W zabawę i spacery właściciele są zaangażowani minimum przez kilkadziesiąt minut dziennie. Taka dawka ruchu jest wystarczająca, by cieszyć się dobrym zdrowiem i odpornością.
Wychodzenie z psem na spacer to nie tylko samo zdrowie, ale także szansa na prowadzenie bogatego życia towarzyskiego. Spacer jest okazją na nawiązywanie nowych znajomości i codzienne rozmowy z sąsiadami. Właściciele czworonogów nie narzekają na brak kontaktu z innymi ludźmi.