Jak napisać idealne CV?
Idealne cv to aktualnie podstawowy dokument podczas poszukiwań pracy. Mimo że pojawiają się trendy, aby z CV zrezygnować podczas rekrutacji, to nie jest to jeszcze standardem. Ma to uzasadnienie przede wszystkim przy rekrutacjach pracowników niewykwalifikowanych, których na rynku bardzo brakuje. W takim przypadku każda para rąk jest potrzebna.
Czy się charakteryzuje idealne CV?
Przede wszystkim idealne CV to dokument, który jest wizytówką kandydata poszukującego pracy. Musi więc być doskonale przygotowane, zawierać niezbędne informacje oraz prezentować się niemal perfekcyjnie.
Dla osób, które nie zmieniają pracy zbyt często i nie poruszają się swobodnie po rynku pracy, przygotowanie prawidłowego dokumentu może przysporzyć sporo kłopotów i dylematów.
Należy do tematu podejść spokojnie i zapoznać się z dostępnymi na rynku poradami, czy to w formie on-line na różnych portalach, czy poprzez doradcę kariery.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim należy pamiętać, że idealne CV nie istnieje. Nie da się stworzyć dokumentu, który za każdym razem otworzyć kandydatowi wszystkie drzwi do wymarzonej pracy.
Niemniej jednak dobrze przygotowane CV daje większe szanse na rozmowę rekrutacyjną, a tym samym na zdobycie wymarzonej pracy.
Zaczynając pisać idealne CV, warto najpierw zebrać wszystkie swoje doświadczenia, umiejętności (językowe, komputerowe), świadectwa ukończenia szkoły, kursów, wszelkiego rodzaju certyfikaty, czy uprawnienia w jednym miejscu. Będzie to baza, na której w późniejszym czasie będzie można pracować.
Im mniej, tym lepiej
Wykorzystując bazę wiadomości o sobie, należy następnie przeanalizować ogłoszenie, na które przygotowujemy aplikację. Warto pamiętać, że idealne CV to takie, które jest dopasowane do konkretnych wymagań pracodawcy.
W tym miejscu sprawdza się zasada im mniej, tym lepiej. Dużą trudność mają w tym miejscu osoby z bogatym doświadczeniem oraz wykształceniem. Częsty błąd to wyszczególnienie wszystkich swoich atutów, nawet zupełnie niezwiązanych ze stanowiskiem, o które się ubiegamy.
Pomoc CV mile widziana
W internecie można znaleźć mnóstwo materiałów dokładnie opisujących, jak ma wyglądać idealne cv. Można się czasem zgubić w tych poradach i wskazówkach.
Warto więc rozważyć wizytę u doradcy kariery. Takie osoby pracują na przykład w urzędach pracy czy biurach karier. Nie tylko pomogą przy pisaniu CV, ale służą też radą w kwestiach wyboru ścieżki zawodowej. Mogą przeprowadzić testy kompetencyjne, co może ułatwić wybór lub zmianę pracy bądź zawodu.