Jak wygląda szkolenie na uprawnienia gazowe?
Uprawnienia gazowe otrzymuje się po zdanym specjalnym egzaminie. On z kolei jest organizowany bezpośrednio po zakończeniu kursu. Zdobyte uprawnienia są ważne przez pięć lat. Później należy je powtórzyć. Jak wygląda taki kurs? Jak wygląda egzamin? Czy każdy może do niego podejść, żeby zdobyć uprawnienia gazowe g3?
Szkolenie
Uprawnienia energetyczne grupa 3 uzyskuje się na podstawie szkolenia lub też kursu. Trwa ono jeden dzień. Zazwyczaj jego długość nie przekracza czterech godzin zegarowych. Na szkoleniu są przypominane, powtarzane i uporządkowywane informacje, które uczestnicy kursu powinni już znać np. dzięki własnej pracy zawodowej lub też praktyki pod okiem zawodowca. Z założenia odbycie kursu nie jest obowiązkowe, ale bardzo ułatwia zdanie egzaminu, więc warto poświęcić trochę czasu na jego odbycie.
Egzamin
Podejście do egzaminu odbywa się bezpośrednio po kursie. Jest to egzamin ustny, więc nie trzeba długo czekać na jego wynik i przyznanie lub też nie przyznanie uprawnień gazowych. Co ważne, egzamin jest płatny. Kosztuje on 210 zł w każdym ośrodku szkoleniowym w Polsce. Cena wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji. Na podstawie egzaminu wystawiane jest Państwowe Świadectwo Kwalifikacji, które uprawnia do samodzielnej pracy.
Warunki do zdobycia uprawnień
Uprawnienia gazowe g3 nie są czymś, o co może ubiegać się każdy. Do egzaminu mogą przystąpić jedynie osoby, które są pełnoletnie (ukończyły osiemnasty rok życia) oraz mają przynajmniej wykształcenie podstawowe. Oczywiście wyższe wykształcenie i więcej przeżytych lat nie są traktowane jako obniżające wartość kandydata. Po prostu to jest absolutne minimum potrzebne do tego, by podjąć próbę przystąpienia do egzaminu. Ma to zagwarantować, że kandydat jest osobą odpowiedzialną i może otrzymać uprawnienia energetyczne grupa 3. Pamiętajmy, że błędy w tym zawodzie mogą zakończyć się katastrofą. Fachowiec musi wiedzieć jak ich uniknąć i jak reagować w razie zagrożenia życia i zdrowia ludzi. Istnieje też ryzyko skażenia środowiska. Prawdziwy fachowiec musi mieć nie tylko wiedzę praktyczną, ale również teoretyczną. Musi też wykazać się znajomością przepisów prawa z zakresu budowania, projektowania, instalacji i eksploatacji urządzeń.