Zaburzenia odżywiania u dzieci
Zaburzenia odżywiania coraz częściej dotyczą dzieci i młodzieży, a według statystyk liczba ta nieustanie rośnie. Przyczyn należy szukać patrząc holistycznie na dziecko i nie ignorując aspektów odnoszących się do psychiki młodego człowieka. Jak się okazuje to zazwyczaj właśnie tutaj leży przyczyna problemów
Rodzaje zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży
Rozpoznanie zaburzeń we wczesnym stadium daje możliwość zastosowania odpowiednio wczesnej interwencji. Jest to zjawisko w ostatnim czasie na tyle częste i niebezpieczne, że warto nauczyć się rozpoznawać niebezpieczne symptomy, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Dla organizmu szczególnie niebezpieczne są niedobory podstawowych składników budulcowych takich jak białko, tłuszcz czy węglowodany, ale też witamin i mikro- oraz makroelementów.
Częsty, aczkolwiek nie aż tak groźny jest czasowy brak łaknienia. Czynnikami przyczyniającymi się do jego powstania są sytuacje stresowe, przebyta choroba czy gorszy nastrój dziecka. To alarmujące i warto przyglądać się rozwojowi sytuacji.
Można spotkać się także z selektywnymi zaburzeniami odżywiania, co jest łatwe do rozpoznania, gdyż symptomy są dość oczywiste, np. kategoryczna odmowa dziecka spożywania pokarmów o danym smaku, zapachu czy konsystencji. Przejawia się to odwracaniem głowy, zaciskaniem zębów, wypluwaniem, a w niektórych stanach nawet wymiotami. Przyczyn można doszukiwać się w jakiś nieprzyjemnych sytuacjach, wspomnieniach związanych ze spożywaniem danych produktów czy posiłków. Niekiedy podłożem okazują się zaburzenia percepcji dotykowej, smakowej czy węchowej.
Nierzadko mamy do czynienia z przejadaniem się dzieci, z zajadaniem tzw. 'głodu emocjonalnego’. Zazwyczaj ma to miejsce w czasie oglądania TV, kiedy zaczynają w sposób niekontrolowany spożywać niezdrowe przekąski. Tego rodzaju, błędne nawyki żywieniowe mogą prowadzić do otyłości.
Jak poradzić sobie z dziećmi wykazującymi zaburzenia odżywia?
Dla rodziców to bardzo trudny temat, wręcz problem, który wydaje się nie do rozwiązania. Są często bezradni w takiej sytuacji, nie wiedzą jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania swoich pociech, gdy perswazja, stosowanie kar i nagród nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Lekarze w takich sytuacjach proponują uzupełnienie diety specjalistycznymi preparatami żywieniowymi
W okresie dojrzewania zaburzenia odżywiania mogą wynikać z przemian, które zachodzą w organizmie. Także chęć podążania za modą, przyczynia się do poszukiwania cudownych diet. Niekontrolowane i błędne zachowania podejmowane przez osoby pragnące za wszelką cenę schudnąć mogą prowadzić do bulimii, anoreksji, czyli bardzo groźnych chorób, stanowiących zagrożenie dla życia.
Niedożywione dziecko może gorzej się rozwijać, wykazywać zaburzenia zachowania, chudnąć, podupadać na zdrowiu.
Niekiedy zaburzenia odżywiania u dzieci prowadzą do zaburzeń hormonalnych, zahamowania wzrostu, ale również do osteoporozy, która wydawałaby się być domeną wieku starczego.
Młody organizm wykazuje dużą podatność na niedobory składników i tak przykładowo zbyt mała ilość przyjmowanego magnezu wywołuje u dzieci zaburzenia układu nerwowego i agresję. Braki ważnych substancji prowadzą też do osłabienia koncentracji, problemów z nauką, apatii czy nawet w skrajnych sytuacjach do depresji.