Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców
Każde stanowisko pracy powinno być w pełni bezpieczne i ergonomiczne. Tylko wtedy praca przebiega sprawnie i wydajnie, a także do minimum ogranicza się możliwość zajścia niebezpiecznych i zagrażających życiu oraz zdrowiu sytuacji. Odpowiedzialny jest za to pracodawca, który musi przejść szkolenie BHP dla osób kierujących pracownikami.
Co to jest szkolenie okresowe BHP dla pracodawców?
To nic innego jak szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które jednak przeznaczone jest dla pracodawców, czyli właścicieli firm, osób kierujących przedsiębiorstwami, spółkami, urzędami, spółdzielniami, i które są w pełni odpowiedzialne za swoich podwładnych w miejscu pracy. Jest to ściśle określone aktami prawnymi i obligatoryjne. Wymóg taki znajduje się w kodeksie pracy.
Właściciel firmy, nawet jeśli nie zatrudnia pracowników, ale skierowani są do niego studenci lub uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu, również musi odbyć szkolenie okresowe dla pracodawców. Szkolenie takie posiada również okres ważności, co oznacza, że co jakiś czas musi być powtarzane. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadzane są na bieżąco innowacje.
Jakie są korzyści ze szkolenia okresowego BHP dla pracodawców?
Szkolenie okresowe dla pracodawców to przede wszystkim wiadomości z zakresu regulacji prawnych dotyczących prawa pracy, organizacji określonego stanowiska pracy zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, a także ochrona pracy kobiet w ciąży lub karmiących matek.
Mogą tutaj również pojawić się takie zagadnienia jak udzielanie pierwszej pomocy, ochronę młodocianych pracowników oraz inne ważne regulacje związane z danym stanowiskiem pracy. Szkolenie okresowe BHP dla pracodawców jest także ściśle określone z funkcją i specyfiką miejsca pracy.
Czy tylko dla zatrudniających?
Szkolenie bhp dla osób kierujących pracownikami jest przeznaczone nie tylko dla właścicieli firm zatrudniających pracowników, ale również dla kierujących przedsiębiorstwami państwowymi, spółkami, urzędami czy spółdzielniami. Poddać się więc mu muszą takie osoby choćby jak dyrektorzy szkół czy urzędów. Jak już wyżej zostało wspomniane, są to szkolenia obligatoryjne, których brak może skutkować konsekwencjami prawnymi.