Zdrowa i zbilansowana dieta rocznego dziecka
Roczne dziecko je większość produktów, które zjadają pozostali członkowie rodziny. Oczywiście nie można zapominać o ograniczaniu cukru i soli w diecie takiego maluszka. Podstawą diety nadal może być mleko. Jadłospis dla rocznego dziecka powinien być przede wszystkim zbilansowany i kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.
Liczba posiłków stałych dla rocznego dziecka
Dziecko, które ukończyło rok, zjadać powinno pięć posiłków dziennie, z czego trzy to posiłki główne, a dwa przekąski. Dla maluszków ważną kwestią jest stały rytm dnia. Warto podawać posiłki o stałych, regularnych porach.
To właśnie w tym okresie kształtuje się metabolizm. Pamiętać należy również o tym, że dziecko ma malutki żołądek. Oznacza to, że lepiej by jadło częściej, ale za to mniejsze porcje. Najlepszą opcją jest proponowanie posiłku co 3 godziny.
Dobrze skomponowane menu
Jadłospis dla rocznego dziecka zawierać powinien składniki takie jak: białka, tłuszcze oraz węglowodany. Wszystko to powinno występować w odpowiednich proporcjach.
Śniadanie to dobry czas na podanie dużej ilości węglowodanów. Najlepiej serwować śniadanie na ciepło, może to być kaszka lub kleik. Na drugie śniadanie dziecko powinno otrzymać zdrową przekąskę. Może to być owoc, najlepiej ten sezonowy, lub wafel ryżowy.
Obiad należy do najbardziej kalorycznych posiłków. Mimo wszystko na uwadze trzeba mieć fakt, że żołądek rocznego dziecka jest malutki, więc dwudaniowy obiad może nie zmieścić się w tym niewielkim brzuszku. Ewentualnie rozważyć można podanie niewielkich porcji każdego z dań. Może to być pół szklanki zupy i kawałek drobiowego kotlecika podanego z kaszą i warzywami.
Podwieczorek to znów dobry czas na niewielką przekąskę. Aby posiłki były różnorodne, spróbować można podać domowe wypieki. Zamiast cukru, do ciasta warto dodać słodkie migdały. Kolacja powinna być natomiast lekkostrawna. Świetną opcją będzie tutaj na przykład makaron z sosem.
Składniki zakazane w diecie malucha
Dzieci poniżej pierwszego roku życia w ogóle nie powinny poznać soli oraz cukru. Po magicznej dacie pierwszych urodzin nie zmienia się w tej kwestii zbyt wiele. Nadal za wszelką cenę należy unikać soli i cukru. W taki sposób kształtujemy w dziecku prawidłowe nawyki żywieniowe. Istnieje wiele przypraw, dzięki którym każde danie będzie świetnie doprawione.
Sól nie jest wyznacznikiem smacznego posiłku. Cukier natomiast z powodzeniem zastępować można tym występującym naturalnie w owocach. Każde danie będzie słodsze, gdy dodamy do niego marchewkę lub banana.