Inwentaryzacja środków trwałych
Wiedzieć trzeba, że nie przeprowadzenie w terminie inwentaryzacji środków trwałych może skutkować konsekwencjami karno – skarbowymi. Dlatego na firmach, spółkach i przedsiębiorstwach, które rozliczają się w oparciu o różnego rodzaju księgi handlowe ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzania raz w roku lub w niektórych przypadkach raz na cztery lata spisu środków trwałych.
Co zalicza się do środków trwałych firmy?
Środkami trwałymi danego przedsiębiorstwa są budowle, budynki, lokale, które zostały nabyte lub wytworzone własnym nakładem pracy. Są nimi także maszyny, urządzenia, środki transportu, a także żywy inwentarz.
W celu ułatwienia zebrania i usystematyzowania wszystkich obiektów, które są środkami trwałymi danego przedsiębiorstwa, przeprowadzono ich klasyfikację. Wyodrębniono poszczególne grupy, w których składzie znajdują się określone obiekty. Dzięki temu prościej jest przeprowadzać tego typu spis.
Czym jest inwentaryzacja środków trwałych?
Spis z natury środków trwałych to wypisanie konkretnych maszyn, urządzeń, nieruchomości czy pojazdów, które stanowią stan majątkowy firmy i są w niej wykorzystywane. Trzeba zawsze dokładnie opisać każdy konkretny składnik, a następnie cały spis przesłać do danego Urzędu Skarbowego.
Wzory takich spisów są proste, a cała procedura też niezbyt wymagająca. Dostarczenie spisu do Urzędu Skarbowego może znacznie przyczynić się do zmniejszenia wartości naliczanych podatków. Ponadto Inwentaryzacja środków trwałych daje pełny obraz stanu majątkowego firmy oraz pozwala na zauważenie takich środków, które już więcej nie przysłużą się firmie.
Kto przeprowadza dany spis?
Inwentaryzacja środków trwałych jest ustawowym obowiązkiem. Ciąży on na wszystkich firmach i osobach fizycznych, które z Urzędem Skarbowym rozliczają się przy pomocy ksiąg handlowych.
Konsekwencje nieprzeprowadzenia takiego spisu mogą być różne. Urząd Skarbowy może na przedsiębiorcę nałożyć karę, lub źle obliczyć mu podatek, który może okazać się być wyższym niż gdyby był przedstawiony rzekomy spis. Nigdy nie ma potrzeby zwoływania specjalnych komisji lub zatrudniania osób z zewnątrz w celu przeprowadzenia danej inwentaryzacji.
Jak przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych?
Najpierw trzeba opracować konkretny plan przeprowadzenia takiej inwentaryzacji. Plan pozwoli na spisanie wszystkich środków trwałych. Można wspomóc się specjalnymi programami komputerowymi, które są dostępne na rynku.
Wszelkie dokumenty, na których dokonuje się spisu nie są zbyt niezrozumiałe i trudne do wypełnienia.