Co to jest nadruk sublimacyjny?
Coraz popularniejszą w ostatnich latach metodą druku jest druk sublimacyjny. Dzięki niej możemy ozdobić ulubione przedmioty wybranym przez siebie napisem lub grafiką.
Zalety druku sublimacyjnego
W tym artykule tłumaczymy, czym jest Nadruk sublimacyjny i gdzie jest stosowany. Do podkreślenia swojego indywidualizmu zachęca nas współczesny świat. Jest to możliwe dzięki takim narzędziom, jak sublimacja druk. Jako prezenty dla rodziny i przyjaciół świetnie sprawdzają się zindywidualizowane gadżety. Spersonalizowane przedmioty są strzałem w dziesiątkę, jeśli należysz do osób, które mają problem z wymyślaniem prezentów dla bliskich osób. Obecna technologia stwarza możliwość samodzielnego zaprojektowania wzoru, który później można wydrukować. Potrzebny będzie dowolny program graficzny oraz domowy komputer. Specjaliści od druku sublimacyjnego zajmą się całą resztą. W przypadku wytwarzania gadżetów firmowych w przedsiębiorstwach bardzo chętnie używa się techniki sublimacyjnej. Uczestnikom różnorodnych imprez oraz konferencji także są wręczane drobne przedmioty z określonym nadrukiem. Z pewnością jest to bardzo miły upominek, który sprawi, że zapamiętasz gospodarzy z bardzo dobrej strony. Bez wątpienia wiele jest możliwych zastosowań techniki sublimacyjnej.
Zastosowanie druku sublimacyjnego
Na początku trzeba wydrukować tekst lub ilustrację, która ma się znaleźć na powierzchni danego przedmiotu. Wykonuje się to na papierze transferowym. Odpowiednie przygotowanie obrazu jest niezwykle ważne na tym etapie. Jest to szczególnie istotne w przypadku grafiki rastrowej, która składa się z pikseli. Na rozdzielczość ilustracji również trzeba zwrócić uwagę. Przyczyną spadku rozdzielczości obrazu może być jego zbyt intensywne skalowanie. Druk sublimacyjny jest też określany jako druk pośredni. Swego rodzaju pośrednikiem między plikiem graficznym a przedmiotem jest papier transferowy. Do prasy termotransferowej wkładany jest zadrukowany papier. Zjawisko sublimacji jest sednem technologii druku sublimacyjnego. Jest to bezpośrednie przejście ze stanu stałego w stan gazowy z całkowitym pominięciem ciekłego stanu. Jako gaz do struktury podłoża drukowego przenikają cząsteczki barwnika, pod wpływem wysokiej temperatury oraz docisku prasy, które znajdują się na papierze transferowym.