Jak walczyć z zadłużeniem?
Większość osób nie ma problemu z dostępem do kredytów, pożyczek, chwilówek oraz innych ofert finansowych. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu warunki stawiane przez firmy finansowe były bardzo liberalne. Inflacja spowodowała, że wielu kredytobiorców utraciło płynność finansową i ma problemy ze spłatą zobowiązań.
Zadłużyć można się łatwo
Większość Polaków nie oszczędza, bo ich na to nie stać. Większe wydatki najczęściej realizują za pomocą kredytów, chwilówek lub zakupów ratalnych. To bardzo wygodne rozwiązania w przypadku awarii lodówki lub pralki, ale niekoniecznie w przypadku wyjazdu na ekskluzywne wakacje. Często zdarza się, że osoby które nie kontrolują miesięcznych wydatków, popadają w nadmierne zadłużenie. Dochody nie zawsze wystarczają na zapłatę zobowiązań.
To powoduje, że narasta spirala kredytowa i dla dłużników sytuacja wydaje się bez wyjścia. Nic bardziej błędnego, dłużnik ma kilka możliwości oddłużenia i uregulowania relacji z wierzycielami.
Oddłużenie sposobem na długi
Kiedy wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna i na szyi zaciska się pętla długów, warto skorzystać Oddłużenia. To procedura trudna i wymagająca wielu wyrzeczeń, ale warto ją przeprowadzić, by pozbyć się wszystkich zobowiązań. Warunkiem skutecznego oddłużenia jest:
– rzetelna analiza domowego budżetu,
– wprowadzenie oszczędności,
– systematyczne spłacanie nawet małych zobowiązań,
– utrzymywanie kontaktu z wierzycielami oraz zawieranie polubownych umów.
Ten ostatni warunek jest najtrudniejszy do spełnienia, ale przynosi też największe korzyści w postaci umorzenia karnych odsetek, zmniejszenia kapitału głównego, zmniejszenia rat. W celu skutecznego oddłużania warto wynająć wyspecjalizowaną kancelarię prawniczą, która w oparciu o obowiązujące przepisy prawa spowoduje zmniejszenie zadłużenia.
Istnieje wiele firm prawniczych, które pomagają w przeprowadzeniu procedury oddłużeniowej osób fizycznych i firm. Czasami przeprowadzają upadłość konsumencką, która pod pewnymi warunkami anuluje wszystkie długi.