Przeszczep włosów u kobiet
Szacunkowe oficjalne dane sugerują, że ok. 25% osób borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów prowadzącym do łysienia to kobiety. Jest to problem bardzo trudny i bolesny, gdyż dotyka poczucia własnej wartości oraz szczególnie w przypadku kobiet może znacząco obniżyć pewność siebie. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia, umożliwiające powrót do pełnej aktywności.
Przyczyna łysienia u kobiet
Częstą przyczyną wypadania włosów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. Wynika to z uwarunkowań genetycznych. Jednak zbyt wysoki poziom androgenów to już inna kwestia, a może mieć ona również wiele różnych przyczyn. Z tego typu łysieniem mogą się borykać kobiety, ktPrzez następneóre przeszły zabieg usunięcia macicy lub cierpią z powodu nadczynności tarczycy. Również guzy w obrębie jajników mogą prowadzić do podwyższonego poziomu androgenów.
Procedura identyfikacji przyczyny łysienia
W pierwszym kroku lekarz powinien zalecić weryfikację chorób hormonalnych. Badanie krwi pozwala ocenić poziom hormonów. Innymi potencjalnymi przyczynami łysienia mogą być choroby skóry, w tym również zakażenia bakteriami lub grzybami. Jeżeli lekarz potwierdzi, że jedynym sposobem leczenia powinien być Przeszczep włosów to nie należy się tego obawiać. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny, małoinwazyjny, bezbolesny oraz co bardzo ważne: niezwykle skuteczny.
Skąd się biorą włosy do przeszczepu?
Włosy do przeszczepu pobierane są bezpośrednio od pacjentki, która poddaje się zabiegowi. Najczęściej miejscem dawczym jest tył głowy, gdzie włosy są mocne a mieszki naturalnie odporne na działanie androgenów. W obszarach biorczych należy odpowiednio przygotować skórę głowy. Po aplikacji znieczulenia przygotowuje się ją poprzez nakłucie miejsca w którym będzie umieszczony przeszczepiany włos. Taka procedura pozwala na zachowanie fizjologicznego kierunku układania się włosów, dzięki czemu finalny efekt jest bardzo naturalny. Następnie przez okres od 2 do 3 tygodni należy ściśle pilnować reżimu w czasie rekonwalescencji, czyli unikać wystawiania włosów na działanie promieni słonecznych. Ponadto nie wolno doprowadzić do ryzyka uszkodzenia mechanicznego włosów a także unikać miejsc w których może dojść do zakażenia skóry głowy. Zdrowe mocne włosy zaczynają wyrastać z przeszczepionych mieszków po ok. 2 – 3 miesiącach od zabiegu.