Badania prenatalne NFZ czy warto je robić?
Badanie prenatalne nfz już na wczesnym etapie ciąży – w pierwszym trymestrze – pozwalają na stwierdzenie, czy dziecko w łonie matki jest płodem zdrowym, czy urodzi się z wadą. Patrząc na postęp medycyny i wiedzę współczesnych lekarzy, warto wiedzieć jak najwięcej o dziecku jakie się nosi pod sercem, by w razie nieprawidłowości móc zareagować jeszcze przed narodzinami maleństwa. Niekiedy wcześnie wykryta wada może być wyleczona jeszcze w brzuchu matki. Badania prenatalne NFZ dzielą się na badania inwazyjne i nieinwazyjne.
Badanie prenatalne nfz nieinwazyjne
Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zalicza się badania biochemiczne oraz badania ultrasonograficzne (USG). Badania biochemiczne wykonuje się w laboratorium z krwi matki. Jest to badanie bezpieczne zarówno dla kobiety jak i dla płodu. Pierwsze z takich badań wykonuje się już we wczesnym etapie ciąży by ją potwierdzić – mowa o badaniu poziomu beta HCG w krwi. Kolejny wartym wykonania badaniem jest test NIFTY i PAPPA. Te dwa testy określają płeć maluszka, jego potencjalne wady i choroby genetyczne. Drugą grupą badań prenatalnych na nfz nieinwazyjnych są badania ultrasonograficzne wykonywane w każdy z trymetrów ciąży. Na pierwsze badanie usg kobieta zostanie skierowana między 11 a 13 tygodniem ciąży. Drugie badanie usg należy wykonać między 18 a 23 tygodniem życia płodowego maluszka. Ostatnie usg wykonuje się koło 30 tygodnia. Jest to badanie opcjonalne. Dziecko w brzuchu jest już sporych rozmiarów, dlatego ciężko jest określić czy coś mu dolega. Badanie w trzecim trymestrze głównie ma za zadanie sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo ułożone do porodu, czy nie jest owinięte pępowiną, czy światło łożyska nie zamyka się prowadząc do zgonu płodu w brzuchu matki.
Badania prenatalne na nfz inwazyjne
Inwazyjne badania prenatalne na nfz wykonuje się tylko wówczas jeśli zachodzą ku temu wyraźne przesłanki. Przesłanki, o których mowa to nieprawidłowe wyniki badań nieinwazyjnych. Może to być niewłaściwy zapis badania usg maluszka lub niepokojące wyniki badań biochemicznych. Inwazyjne badania mogą nieść za sobą powikłania w postaci uszkodzenia płodu lub nawet jego zgonu. Dlatego wykonuje się je tylko jeśli zachodzi konieczność. Najpowszechniejszym badaniem inwazyjnym wykonywanym w ramach NFZ jest amniopunkcja, czyli pobranie materiału do badań genetycznych z bezpiecznego środowiska dziecka.