Czym cechują się nici chirurgiczne rozpuszczalne?
Nici chirurgiczne stosowane są w celu zakładania szwów oraz podwiązek chirurgicznych. W szerokiej ofercie sprzedaży dostępne są różnorodne produkty, które mogą być dostosowywane do potrzeb danego pacjenta. Ograniczone w ten sposób zostaje ryzyko związane z rozwojem reakcji zapalnej i uczuleniowej.
Jakie rodzaje materiałów chirurgicznych można wyróżnić?
W sprzedaży dostępne są nici chirurgiczne rozpuszczalne oraz produkty niewchłanialne. Wchłanianie materiałów syntetycznych następuje w efekcie hydrolizy, zaś w przypadku szwów białkowych dochodzi do tak zwanego rozpadu enzymatycznego. Czas rozpadu nici może być odmienny i wynosić od może od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy. Przed całkowitym wchłonięciem nici stopniowo tracą swoją wytrzymałość. Nici niewchłanialne muszą być z kolei usuwane, co następuje po około siedmiu dniach upływających od ich założenia. Usuwanie nici wykonywane jest zwykle w placówce medycznej.
Co cechuje szwy wchłanialne?
Szwy rozpuszczalne ulegają stopniowej resorpcji w tkankach. Nie mogą być one zatem stosowane w przypadku, w którym konieczne jest długotrwałe podtrzymanie szytych tkanek. Szwy tego rodzaju nie są stosowane w przypadku zabiegów ortopedycznych czy w chirurgii naczyniowej. Szwy nierozpuszczalne i nici chirurgiczne nierozpuszczalne mogą być produkowane zarówno z surowców naturalnych, jak i elementów syntetycznych. Niewątpliwą zaletą nowoczesnych nici biodegradowalnych jest ich ograniczony wpływ na organizm i jego reakcję obronną.
W jakich przypadkach znajdują zastosowanie Szwy wchłanialne?
Szwy rozpuszczalne to produkty, które z powodzeniem można stosować w zabiegach urologicznych. Nie stanowią one bowiem pożywki dla drobnoustrojów chorobotwórczych, a po okresie koniecznego podtrzymania tkanek ulegają rozkładowi. Nici chirurgiczne rozpuszczalne mogą być również wykorzystywane w chirurgii plastycznej. Ich użycie nie powoduje bowiem powstawania mało estetycznych śladów. Szwy tego rodzaju używane są również w ginekologii oraz w stomatologii, w przypadku której okres tak zwanego podtrzymywania rany jest stosunkowo krótki. Warto dodać, że nici chirurgiczne rozpuszczalne można również z powodzeniem stosować w chirurgii dziecięcej, w przypadku której usuwanie szwów jest utrudnione.