Czym są szwy wchłanialne?
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się szwy wchłanialne. Pozwalają zbliżyć na pewien czas brzegi tkanek, które mają tendencję do szybkiego zrastania się. Ich dużą zaletą jest to, że nie trzeba ich później usuwać. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że późne odczyny zapalne nie występują po ich całkowitym rozpuszczeniu. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety mają nici chirurgiczne rozpuszczalne, a także podpowiemy, jak ich używać.
Zastosowanie nici rozpuszczalnych
Trzeba wspomnieć, że tam gdzie miejsce zszycia poddawane jest dużym obciążeniom mechanicznym to nie mogą być stosowane szwy wchłanialne. Nie stosuje się ich również w tkankach o słabym ukrwieniu lub niskim poziomie metabolizmu, ponieważ wtedy zrost może trwać dłużej lub rozpuszczenie założonej nici lub w ogóle może być niemożliwy. Należy pamiętać, że już w czasach starożytnych zostało udokumentowane używanie szwów w chirurgii. Ludzie wykorzystywali naturalne materiały, żeby brzegi rany zbliżyć do siebie i w ten sposób ułatwić jej zagojenie. W XVIII – XIX wieku efekty takiego leczenia znacząco się poprawiły. Początkowo tylko naturalne materiały były wykorzystywane w nowoczesnej medycynie. Obecnie tak zwane szwy syntetyczne zdominowały całkowicie rynek. Są one nie tylko cienkie, ale również wytrzymałe, a do tego zapewniają optymalny czas działania.
Zasada działania
Szwy rozpuszczalne stosowane są w chirurgii tkanek miękkich i narządów miąższowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że materiał, z którego są wyprodukowane ulega powolnemu rozpadowi i wchłania się po pewnym czasie całkowicie. Warto mieć na uwadze, że w zszytych tkankach nie zostają resztki materiału. Dzieje się tak na skutek działania płynów ustrojowych oraz pod wpływem aktywności leukocytów, które są częścią układu odpornościowego. Niewielki, ograniczony odczyn zapalny może być efektem samego wchłaniania się materiałów z nici chirurgicznej. Nici chirurgiczne rozpuszczalne wykonane są z materiałów syntetycznych lub naturalnych. Włókna polimerowe to podstawowy materiał wykorzystywany do produkcji rozpuszczalnych szwów syntetycznych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym są szwy rozpuszczalne.