Gruszki w roli głównej
Gruszki to jedne z najbardziej popularnych w Polsce owoców. Popularność zdobyły dzięki niepowtarzalnemu smakowi, jak i cennym właściwościom zdrowotnym. Gruszki najczęściej spożywane są na surowo, lecz można robić je również w słodkiej zalewie lub robić gruszki w occie.
Coś więcej o gruszkach
Dziś drzewa gruszkowe rosną w sadach owocowych lub na posesjach prywatnych. Lecz dawniej rosły prawie wyłącznie dziko i owoce ich nie były podobne do dzisiejszych dużych i wielosmakowych gruszek. Nie znane też były gruszki w occie, ani kompot z gruszek popularny zwłaszcza na kolacji wigilijnej i sporządzany z suszonych gruszek. Dawniej najbardziej znane były gruszki polne i leśne. Były to niewielkie owoce, które wymagały kilkudniowego leżakowania i dopiero po kilku dniach dobrze smakowały. Dziś mamy wiele odmian tego owocu i jest on dostępny w każdym sklepie spożywczym, jak i na targowisku.
Cenne właściwości gruszek
Warto jeść gruszki w różnej postaci. Najzdrowsze są te surowe. Lecz cenne wartości mają również te gotowane z cukrem lub gruszki w occie. Bo gruszki są bogate w witaminę A, C, PP oraz witaminy z grupy B. Posiadają także sporo minerałów, jak magnez, wapń, fosfor, sód, miedź, żelazo, bor, jod. Warto więc, aby stały się stałym elementem naszej codziennej diety. Bo poza wspomnianymi wartościami, o których była mowa wyżej zawierają też błonnik i pektyny oraz olejki eteryczne.
Gruszki a odchudzanie
Gruszki posiadają wyjątkowo słodki smak i różną konsystencji, bo jedne są soczyste a inne kruche. To co je wszystkie łączy, to duża ilość węglowodanów. W 100 gramach mieści się około 80 kalorii. I dlatego osoby dbające o linię lub osoby będąc na diecie odchudzającej mimo chęci konsumpcji mają obawy przed zjedzeniem większej ilości gruszek. Gdyż spożycie podczas jednego dnia na przykład czterech gruszek równa się wprowadzeniu do organizmu około 350 kalorii licząc, że każda z nich waży nieco więcej niż 100 gram. Lecz tu naprzeciw wychodzi błonnik, który przyspiesza przemianę materii, a w gruszkach jest go sporo. I dzięki niemu można po części czuć się rozgrzeszonym ze jedzenia większej ilości gruszek podobnie, jak i innych owoców, czy warzyw.
Gruszki najbardziej popularne do jedzenia są w porze późnego lata i wczesnej jesieni, gdyż wtedy dojrzewają. Jak i są najtańsze. Co oznacza, że na zakup gruszek może pozwolić sobie nawet mniej zamożna osoba. Lecz, aby ich smak zatrzymać na całą zimę można robić z nich przetwory podobnie, jak z innych owoców. Chętni nadal mogą zbierać owoce z dzikich grusz rosnących najczęściej w lasach.