Hibiskus – właściwości i zastosowanie
W wielu krajach malwa sudańska uprawiana jest ze względu na walory estetyczne. Krzew posiada bowiem piękne, charakterystyczne kwiaty. Powszechniej znana pod nazwą hibiskus, znajduje zastosowanie w lecznictwie, przemyśle spożywczym i kosmetyce.
Hibiskus właściwości i korzystny wpływ na organizm
Kwiaty tej rośliny zawierają w sobie wiele składników prozdrowotnych, takich jak witamina C, flawonoidy, polifenole, antocyjany i sporo kwasów organicznych. Dzięki temu, hibiskus jest świetnym antyoksydantem. Wspiera proces pozbywania się wolnych rodników, działa przeciwzapalnie i stymuluje układ odpornościowy.
Od dawna Hibiskus właściwości wykorzystywano w celach leczniczych. Napary z jego kwiatów mają sile działanie moczopędne, co pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Uważa się również, że wspiera proces odchudzania, pobudzając przemianę materii.
Malwa sudańska – skarb przemysłu kosmetycznego
Wysoka zawartość witaminy C i silne działanie antyoksydacyjne hibiskusa sprawia, że jest bardzo często stosowany w przemyśle kosmetycznym. Możemy znaleźć go w różnego rodzaju kremach, tonikach czy płukankach do włosów.
Ze względu na składniki znajdujące się w kwiatach, ekstrakty z hibiskusa często stosuje się w produktach przeznaczonych do skóry naczynkowej. Uszczelniając naczynia włosowate, zmniejsza ich widoczność i działa kojąco na skórę.
Antyoksydanty i witamina C wykazują działanie rozjaśniające i odmładzające. Nie tylko przywracają skórze elastyczność i blask, stanowią również skuteczną broń w walce z przebarwieniami posłonecznymi czy trądzikowymi.
Gdzie kupić hibiskus?
Suszone kwiaty bardzo często występują w herbatach owocowych. Bez problemu dostaniemy je supermarketach, sklepach zielarskich czy aptekach. Sporządzając napar możemy wzbogacić go miodem lub słodkim sokiem owocowym, by złagodzić kwaśny smak.
Ciekawy jest fakt, że susz można z powodzeniem wykorzystywać do dwukrotnego parzenia. W ten sposób pozbędziemy się cierpkości i nadmiernej kwasowości z naparu. To dobry sposób, jeśli nie chcemy słodzić herbaty. Tym bardziej, jeśli stosujemy ją z myślą o wspomaganiu procesu odchudzania.