Niezwykły zwykły burak
Zwykle nie doceniamy tego, co niepozorne. Taki los też spotkał buraka. Warzywo uprawiane w babilońskich ogrodach, uwielbiane przez starożytnych Rzymian (zdetronizowało uwielbianą kapustę), trafiło do średniowiecznych przyklasztornych ogródków. Z biegiem czasu odkryto nie tylko jego właściwości lecznicze i zdrowotne, ale także, że można z niego pozyskać cukier.
Co daje spożywanie buraka?
Miąższ buraka o pięknym błyszczącym czerwonym kolorze kryje w sobie prawdziwe bogactwo witamin, minerałów, kwasu foliowego, przeciwutleniaczy. Stąd też ma wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych m.in. wspomaga walkę z odchudzaniem, anemią, wzmacnia odporność organizmu, dlatego powinno się wzbogacić dietę o buraka podczas infekcji wirusowych czy leczenia nowotworów. Jego zalety docenią kobiety przechodzące okres menopauzy, a także osoby, którym doskwiera zespół przewlekłego zmęczenia.
Kiedy najlepiej spożywać buraka i w jakiej formie?
Dietetycy od lat zwracają uwagę, by jeść owoce i warzywa typowe dla danego regionu oraz w tych porach, kiedy nadają się one do spożycia. Buraka można spożywać przez cały rok – odpowiednio przechowywane bulwy długo zachowują jędrność. Ponadto można z nich zrobić doskonałe przetwory i marynaty. Do najczęściej spotykanych potraw z buraka należy zupa gotowana z młodych korzeni i liści buraka, czyli botwina, wywar z buraka na zakwasie, czyli barszcz, carpaccio, czyli sałatka z plasterków buraka w zestawieniu z serami. Do obiadów bardzo często podaje się starte buraki zasmażone z cebulką. Marynaty z tych warzyw, czyli na przykład buraczki w occie, goszczą na stole wielbicieli kwaśno – słodkich przekąsek.
Buraczki w occie – jak zrobić?
Przekąska prosta, szybka do zrobienia, tania i przede wszystkim zdrowa i smaczne. Aby przygotować buraczki w occie, należy umyć 4 – 6 małych bulw. Warzywa należy ugotować do miękkości bez wcześniejszego obierania (w mundurkach), a po ugotowaniu zalać zimną wodą i obrać ze skórki. Małe buraczki w całości należy umieścić w słoiku, większe przekroić na połówki lub ćwiartki. Tak przygotowane buraki następnie należy zalać gorącą zalewą octową (zmieszany 1 litr wody z połową szklanki octu,1 łyżką soli, 1 łyżką cukru) w taki sposób, aby w każdym słoiku znalazło się kilka ziaren ziela angielskiego, pieprzu, i liść laurowy. Zamykamy słoiki i pasteryzujemy przez około 20 minut.
Nieoceniony wprost sok z surowego buraka nie ma konkurencji. Jeśli ktoś nie lubi jednak jego smaku, nie powinien się zrażać, wprowadzić buraka do swojej diety pod innymi postaciami.