Pigwa – co warto o niej wiedzieć i jak ją wykorzystać?
Pigwa to owoc, którego cudowną moc znamy od dawna. Zawiera wiele witamin i minerałów, a do tego zachwyca smakiem. Jak zrobić pigwę w syropie i do czego ją wykorzystać?
Zalety pigwy
Pigwa jest źródłem wielu witamin, między innymi witaminy C, A czy B6. Zawiera również tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez, cynk, fosfor, sód czy potas.
Dzięki swoim właściwościom owoce pigwy pomagają pozbyć się problemów związanych z refluksem, niestrawnością, czy zgagą. Nasiona pigwy pobudzają przemianę materii oraz trawienie. Jest to idealny owoc dla osób, które mają zamiar zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów.
Pigwa w syropie jest również idealnym lekarstwem na przeziębienie. Dzięki dużej zawartości witaminy C pigwa wzmacnia układ odpornościowy. Suchy kaszel również można zwalczać syropem z pigwy.
Pigwa jest owocem, który można wykorzystać nie tylko na syrop. Robiąc maseczkę czy krem z pigwy warto zatroszczyć się o swoją cerę. Pigwa jest bogatym źródłem antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry.
Jak zrobić pigwę w syropie?
Najprostszy przepis na pigwę w syropie to 8 dużych owoców pigwy (jest to około kilogram pigwy) oraz 400 g cukru.
Chcąc zrobić pigwę w syropie trzeba owoce dokładnie umyć, a następnie wydrążyć z gniazd nasiennych oraz pokroić na cieniutkie plastry. Tak przygotowaną pigwę należy przesypać cukrem, a następnie odstawić na 2 – 3 dni. Po tym czasie pigwa puści sok. Umieszczamy ją w czystych, wyparzonych słoiczkach zalewając sokiem, który powstał z owoców. Słoiczki należy starannie wytrzeć, zakręcić oraz zawekować.
Do wekowania należy wykorzystać duży garnek. Na dnie układamy lnianą ściereczkę. Garnek napełniamy wodą do takiej wysokości, by słoik był w wodzie do 3/4 wysokości. Słoiki gotujemy około 20 minut od zagotowania wody. Następnie przekładamy je na szafkę. Okrywamy ręcznikiem bądź kocem i czekamy aż wystygną.
Szybki syrop z pigwy
Mając kilka owoców pigwy warto wykorzystać je na syrop z użyciem miodu. Najlepszy jest miód akacjowy bądź lipowy. Ważne, by miód był płynny. Pokrojoną pigwę umieszczamy w słoikach, zalewamy miodem i wstawiamy do lodówki bez pasteryzacji. Tak przygotowany syrop z pigwy można pić nie dłużej niż tydzień.
Pigwa jest twarda i cierpka. Świetnie sprawdza się w syropach, nalewkach czy galaretkach. Pigwa w syropie do jesiennej herbaty da jej cudowny aromat i smak. Pigwa sprawdza się również jako dżem. Jest często wykorzystywana do mięs i sosów. Warto poznać ten owoc i wprowadzić do swojej jesiennej kuchni, gdyż jest nie tylko smaczny, ale również ma wiele wartości.