Rękawiczki jednorazowe lateksowe czy nitrylowe?
Jeżeli chodzi o rękawiczki medyczne, to na rynku dostępne są rękawiczki lateksowe i nitrylowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.
Czym wyróżniają się rękawiczki lateksowe?
W dzisiejszych czasach medyczne rękawiczki jednorazowe najczęściej wykonane są z naturalnego kauczuku. Jest to wbrew pozorom bardzo wytrzymały i elastyczny materiał, który doskonale chroni przed krwiopochodnymi patogenami i różnorodnymi chemikaliami. Dla wielu lekarzy lateksowe rękawiczki są zdecydowanie wygodniejsze niż konkurencyjne rękawiczki nitrylowe albo winylowe. Dla niektórych osób jedynym problemem mogą okazać się alergizujące białka, które występują w koloidalnym roztworze kauczuku. Dla osób z alergiami najlepszym wyborem są rękawiczki lateksowe bezpudrowe, które zawierają obniżoną ilość białek.
Rękawice nitrylowe co warto wiedzieć?
Rękawiczki jednorazowe medyczne mogą być wykonane także z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Mowa tutaj o syntetycznym tworzywie, które nie wywołuje żadnych reakcji alergicznych. Materiał ten jest odporny na ścieranie i rozdarcia. Największą zaletą dla lekarzy jest to, że zapewniają one zdecydowanie większe czucie w palcach. Jest to najlepszy wybór dla chirurgów i stomatologów. Rękawiczki nitrylowe wykorzystywane są także w gabinecie kosmetycznym.
Moda na lateksowe rękawiczki
W branży medycznej jak wspomniano powyżej największym zainteresowaniem cieszą się rękawiczki lateksowe. Kauczuk jest bardzo wytrzymałym i elastycznym tworzywem, dzięki czemu rękawiczki z niego wykonane nie zawiodą w najmniej spodziewanym momencie. Olbrzymie zainteresowanie wynika także z bardzo atrakcyjnej ceny.
Dlaczego warto postawić na odpowiedni rozmiar?
Rękawiczki medyczne cena powinny idealnie przylegać do dłoni. Zbyt małe rękawiczki nie tylko obniżają sprawność manualną, ale również utrudniają dłuższą pracę i uciskają dłonie, dlatego też powodują szybsze zmęczenie. Ciasne rękawiczki powodują także szybsze pocenie się dłoni, a pot niestety rozszerza materiał. Zbyt duże rękawiczki z kolei zwiększają ryzyko zakażenia albo zanieczyszczenia dłoni. Bardzo ważne jest także to, aby odpowiednio korzystać z rękawiczek zgodnie z zaleceniami producenta.