Urologia- czym zajmuje się ta dziedzina chirurgii?
Urologia to dziedzina chirurgii, która zajmuje się schorzeniami i zaburzeniami układu moczowo-płciowego mężczyzn, kobiet i dzieci. W gabinecie lekarza urologa diagnozuje się schorzenia takie jak choroby nerek i pęcherza, jąder i prostaty, a także wszelkie wady wrodzone u osób obu płci.
Urolog – czym zajmuje się ten lekarz?
Urolog to specjalista, który diagnozuje i leczy, a także udziela porad dotyczących zapobieganiu chorób z zakresu urologii. Lekarz ten zajmuje się głównie chorobami dotyczącymi jąder, prącia, prostaty, pęcherza, nerek i cewki moczowej. Leczy również wszelkie zaburzenia układu moczowego u kobiet. Urolog zajmuje się nie tylko leczeniem farmakologicznym, ale także i operacyjnym.
Jakie przypadłości leczy urolog?
Choroby i problemy związane z układem moczowym, którymi zajmuje się urologia to: nietrzymanie moczu, wielomocz, białkomocz, krwiomocz, skąpomocz, kamica układu moczowego, torbielowatość nerek, zakażenia i stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych, a także wadami wrodzonymi układu moczowo-płciowego. W przypadku mężczyzn diagnostyka jest znacznie rozszerzona. Urolog leczy wszelkie zaburzenia erekcji, stulejki, rozrost prostaty, wodniaki jąder, załupek, chorobe Peroniego, która dotyczy skrzywienia prącia, uniemożliwiającego erekcję.
Kiedy udać się na konsultację do urologa?
Wizyta u urologa często wywołuje u pacjentów dyskomfort, nie wolno jednak lekceważyć różnych niepokojących objawów. Z konsultacji neurologicznej powinien skorzystać każdy, kto czuje ból podczas oddawania moczu, nietrzymanie moczu, uporczywe i nawracające parcie na pęcherz, zmiana koloru moczu świąd lub pieczenie w okolicy cewki moczowej, a także ból podbrzusza, dolnej części pleców lub jąder.
Jak przygotować się do wizyty u urologa?
Przede wszystkim należy zachować odpowiednią higienę osobistą, przed wizyta trzeba się dokładnie umyć. Zabrać należy ze sobą wszelkie wyniki badań, historię choroby oraz listę przyjmowanych leków. Przed przystąpieniem do szczegółowych badań urolog przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. W trakcie rozmowy poprosi pacjenta o szczegółowe opisanie wszelkich dolegliwości, ich natężenia, charakteru i częstotliwości. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie czynniki je wywołują.