Uprawnienia gazowe – ile to kosztuje i czy warto?
Uprawnienia gazowe to zwyczajowe określenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania pracy na stanowisku eksploatacji lub dozoru instalacji i sieci gazowych. Tego rodzaju uprawnienia pozwalają na rozszerzenie działalności firmy oraz na minimalizację kosztów realizowanych usług, przez co zdecydowanie warto mieć je wśród kwalifikacji.
Uprawnienia SEP – co to?
Kwalifikacje związane z eksploatacją i dozorem sieci i instalacji elektrycznych, cieplnych oraz gazowych określane są nazwą uprawnień SEP. Ich przyznawaniem zajmuje się bowiem Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czyli organizacja pozarządowa, która zrzesza polskich fachowców i zajmuje się propagowaniem rzetelnej wiedzy technicznej. Do uzyskania uprawnień SEP, a w tym uprawnień gazowych G3, konieczne jest zdanie właściwego egzaminu. Kwalifikacje gazowe SEP G3 pozwalają zajmować się serwisowaniem i wykonywaniem instalacji urządzeń do produkcji i do przetwarzania gazu ziemnego, a także sieci gazowych rozdzielczych o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa.
Uprawnienia gazowe cena
Cena zdobycia uprawnień gazowych uzależniona jest w dużej mierze od kursu, który ma na celu przygotowanie do egzaminu. Tego rodzaju kursy zazwyczaj nie są drogie, a wydanych na nie pieniędzy z całą pewnością nie należy żałować, ponieważ pozwolą one na zdobycie wiedzy, która umożliwi skuteczne i bezpieczne wykonywanie pracy na danym stanowisku. Warto zainwestować w kompetencje własne oraz kompetencje swoich pracowników, ponieważ dzięki specjalistycznym umiejętnościom można obsłużyć większą liczbę zleceń.
Jak wygląda kurs na uprawnienia gazowe?
Kurs na uprawnienia gazowe G3 składa się z modułów praktycznych i teoretycznych, które mają skutecznie przygotować uczestnika nie tylko do egzaminu, ale również do późniejszego wykonywania zawodu. Bardzo dużą uwagę przykłada się do aspektów związanych z bezpieczeństwem. Pracownicy posiadający uprawnienia gazowe g3 mają bowiem bezwzględnie stosować się do zasad BHP, aby zminimalizować ryzyko wypadku. Kursy odbywają się również w trybie przyspieszonym, natomiast pracodawca wysyłający swoich podwładnych na szkolenie może rozważyć możliwość skorzystania z kursu zamkniętego. Po pozytywnym zdaniu egzaminu dany pracownik otrzymuje uprawnienia gazowe, które ważne są na terenie niemalże wszystkich państw Europy.