Sterowanie PLC w praktyce, czyli rodzaje sterowników
Trudno wyobrazić sobie nawet średnio rozbudowany układ automatyki bez zastosowanych sterowników PLC. Niestety – jak to w elektronice bywa – rozwiązania dostępne na rynku nie są ujednolicone. Jakie zatem rodzaje tychże układów są dostępne na rynku i czym różnią się od siebie? Jak je odróżnić, by wykorzystać ich maksymalny potencjał?
Kompaktowe sterowniki PLC
Sterowanie PLC w wersji kompaktowej to najprostszy sposób na realizację określonych komend. Taki sterownik składa się z określonej liczby wejść i wyjść logicznych. To, że nie można ich rozbudowywać jednoznacznie, oznacza, że za ich pomocą można realizować tylko podstawowe czynności logiczne. Niemniej koszt zakupu sterownika kompaktowego jest znacznie niższy.
Jakie jeszcze zalety ma taki sterownik? Jedną z nich jest prosty sposób montażu, który może być zrealizowany nawet przez początkującego automatyka. Poza tym zlokalizowanie miejsca, w którym doszło do awarii w takim układzie zależnościowym, również nie będzie żadnym problemem.
Modułowe sterowniki PLC
Sterowanie PLC może mieć też formę modułową. Oznacza to, że – przynajmniej w teorii – składa się ono z modułów, za pomocą których można rozbudowywać wybrany system, dodawać do niego zupełnie nowe funkcje, a nawet… organizować go zupełnie na nowo. Niemniej sam fakt istnienia modułów znacznie utrudnia montaż zestawu.
Poza tym nie można zapominać, że w systemie modułowym, liczba logicznych wejść i wyjść jest ściśle uzależniona od… bieżących potrzeb użytkownika. Oznacza to, że w trakcie jego instalacji konieczna jest pewna kreatywność, która powinna być połączona z umiejętnością myślenia analitycznego. Tylko tak można stworzyć lub naprawić zaawansowany sterownik PLC!
A tak na marginesie…
Modułowe sterowniki PLC również można podzielić na kilka rodzajów. Nie wchodząc w szczegóły, najpopularniejszym z nich jest układ z wyjściem tranzystorowym. Wyróżnia się on tym, że – ze względu na rozbudowany układ przełączania – komponent ten sprawdza się przede wszystkim w mikroprocesorach.
Podsumowując, niezależnie od swej budowy sterowanie PLC jest bardzo ważnym elementem każdego systemu automatyki użytkowej. Nawet mniej rozbudowane warianty PLC mają wiele zalet, takich jak niska cena zakupu, montażu i oczywiście użytkowania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.