Przygotowanie do skoków tandemowych
Popularność skoków tandemowych rośnie z dnia na dzień – są świetnym prezentem urodzinowym czy atrakcją w czasie nudnego wyjazdu. Skok spadochronowy z instruktorem, bo tym są właśnie skoki w tandemie, jest bezpieczny, nie wymaga specjalistycznego przygotowania i tworzy niesamowite wspomnienia!
Kto może skakać?
Większość śmiałków decydujących się na taki skok jest miłośnikiem adrenaliny i jest to dla nich pierwszy krok do zdobycia kwalifikacji i doświadczenia poprzez specjalistyczne szkolenia spadochronowe, takie jak AFF (Accelerated FreeFall). Za skok z instruktorem można otrzymać certyfikat, który wprowadza w świat ekstremalnych sportów i samodzielnych skoków!
Jednak nie tylko miłośnicy mocnych wrażeń chcą skakać – dużo ludzi planujących zrobić coś szalonego zdecyduje się na skok tandemowy. Skakać może każdy, niezależnie od wieku, o ile ma ponad 125 cm wzrostu, waży mniej niż 120 kg, czuje się na siłach i nie ma żadnych przeciwwskazań eliminujących z takiego przeżycia – niestabilności kręgosłupa, łamliwych kości, epilepsji czy chorób serca i innych poważnych problemów z układem krwionośnym lub oddechowym.
Jeżeli należysz do grona tych ludzi, to śmiało rezerwuj termin na skok!
W co się ubrać na skok?
Skoki tandemowe nie wymagają kombinezonu ani innego, specjalistycznego odzienia – przy wyższych temperaturach wystarczy ubrać się w wygodne, dzienne ubrania i sportowe buty oraz zrezygnować z ciężkiej i długiej biżuterii. Inaczej sprawa wygląda, gdy wysoko panują bardzo niskie temperatury – wtedy zaleca się włożenie kombinezonu.
Posiadacze średnich czy długich włosów powinni pamiętać o związaniu ich w wygodny sposób, tak, aby nie rozwiązały się w locie i nie przeszkadzały właścicielowi ani instruktorowi.
Do skoku należy założyć gogle chroniące oczy, od np. silnego wiatru. Posiadacze okularów nie muszą się martwić – jest możliwość skoku w specjalnych goglach, które utrzymają je w miejscu! Wystarczy poprosić o nie instruktora przed lotem.
Przygotowanie przed skokiem?
Skoki tandemowe nie wymagają specjalistycznego przygotowania, dlatego wystarczy zadbać o dobre samopoczucie. Należy dobrze się wyspać i nie jeść do 2 godzin przed skokiem, żeby nie skakać z pełnym żołądkiem. Lepiej także przyjechać na miejsce wcześniej i mieć kilkanaście minut zapasu niż spóźnić się na lot i stracić szansę na doświadczenie niesamowitego przeżycia!
Odczuwanie wielu różnych emocji naraz przed skokiem będzie zrozumiałe – strach, ekscytacja, radość i niepewność na pewno pojawią się przed pierwszym, a nawet drugim, trzecim czy czwartym skokiem, jednak warto pokonywać swoje bariery i nie poddawać się przerażeniu czy innym negatywnym emocjom.
Po dojeździe na miejsce i okazaniu potwierdzenia zakupu usługi należy zważyć się i przejść do krótkiego szkolenia trwającego zazwyczaj od 10 do 15 minut, w którym pasażer pozna możliwe zagrożenia i prawidłowe zachowanie podczas lotu. Instruktorzy postarają się wszystko zrozumiale wyjaśnić i odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania. Teraz zostaje tylko wsiąść w samolot i skoczyć!
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.