Sterownik PLC – dlaczego jest lepszy od układu stycznikowego?
Nowoczesne zarządzanie pracą istotnych urządzeń, jest możliwe tylko za pomocą sterowników PLC. Oczywiście można je „zamienić” na prostsze strukturalnie przekaźniki stycznikowe, ale jest to raczej inwestycja mało opłacalna. Dlaczego zatem PLC są zdecydowanie lepsze od swych starszych odpowiedników?
PLC – prostota działania i funkcjonalność
Programowalne sterowniki logiczne to układy, które zarządzane są za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Zmiany w pracy sterownika, dokonują się zatem nie poprzez zmiany w okablowaniu, ale poprzez wprowadzenie odpowiednich modyfikacji do ogólnie dostępnych aplikacji. Oznacza to, że sterowniki PLC są znacznie tańsze i prostsze w eksploatacji.
Oczywiście sam przebieg programu sterującego sterownikiem PLC, nie musi być dla każdego zrozumiały. Na szczęście w większości obsługujących je narzędzi, istnieje możliwość komentowania każdej z linijek programu, dzięki czemu można łatwo opisać, jaką czynność wykonuje dane oprogramowanie.
Taniej, szybciej, prościej
Montaż układów logicznych z wykorzystaniem sterowników PLC, jest o wiele szybszy, niż w przypadku instalacji przewodowych. Poza tym struktura układów stycznikowo – przekaźnikowych, jest o wiele mniej skomplikowana, niż w przypadku ich cyfrowych odpowiedników. Ma to oczywiście przełożenie na koszt eksploatacji, ale nie tylko…
Ze względu na fakt, że sterowniki PLC nie wymagają zastosowania tak bardzo złożonych struktur instalacyjnych, znacznemu skróceniu podlega ich łączny czas montażu. Wystarczy je podłączyć do obwodu, a następnie zaprogramować i… gotowe! Poza tym montaż ten nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.
Siła tkwi w oprogramowaniu
Należy podkreślić, że oprogramowanie obsługujące sterowniki PLC, jest bardzo łatwe w dalszym użytkowaniu. Monter układów PLC może każdorazowo skopiować określony program, a następnie zmodyfikować go według ściśle określonych założeń. Co więcej – oprogramowaniem tym można również sterować z innych lokalizacji!
Podsumowując, sterownik PLC ma znacznie więcej zalet, niż zwykły przekaźnik lub stycznik. Nie bez znaczenia jest też ich prostota działania i łatwość w eksploatacji. Dzięki temu są to bardzo łatwe w montażu układy logiczne, które umożliwiają sterowanie różnymi obwodami automatyki.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.