Owrzodzenia podudzi – charakterystyka i leczenie
Owrzodzenie podudzia to schorzenie, które charakteryzuje się dość nieprzyjemnym przebiegiem – ból, obrzęk oraz ropienie rany to tylko niektóre z możliwych objawów choroby.
Owrzodzenie podudzia – co to takiego?
Bolesne Owrzodzenia podudzi to jeden z najczęstszych i najbardziej uciążliwych objawów przewlekłej choroby naczyń żylnych. Owrzodzenie podudzia wiąże się ze znacznym ubytkiem skóry, do którego dochodzi w wyniku niedoboru tlenu. Dodatkowo do pogorszenia stanu skóry przyczynia się także słabe odżywienie tkanek, które skutkuje zmianami troficznymi, a w konsekwencji staje się przyczyną martwicy.
Objawy owrzodzenia podudzi mogą przybierać różne formy – w większości przypadków schorzeniu będzie towarzyszyć ból, wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, a także uczucie osłabienia i ciężkości nóg. Warto pamiętać, że leczenie owrzodzenia – ze względu na przebieg choroby, która może rozwijać się latami – jest dość czasochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty.
Otwarte rany na nogach leczenie – kompresjoterapia
Leczenie owrzodzenia podudzi to dość skomplikowany proces, który opiera się między innymi na starannym i regularnym oczyszczaniu i opatrywaniu rany. W leczeniu ran podudzia stosuje się także kompresjoterapię, czyli metodę opierającą się na zastosowaniu specjalnych podkolanówek, opasek lub bandaży uciskowych, których głównym zadaniem jest usprawnienie odpływu żylnego i chłonnego.
Dodatkowo kompresjoterapia pomaga także w usprawnieniu ogólnych mechanizmów odpowiadających za krążenie. Rozwiązania kompresjoterapii pomagają nie tylko w skutecznym zniwelowaniu obrzęku i owrzodzenia, ale zmniejszają także ryzyko wystąpienia zakrzepicy.
Otwarte rany na nogach leczenie – wycięcie owrzodzenia i przeszczep tkanek
Zabieg wycięcia owrzodzonego miejsca oraz przeszczep skóry to procedury, które wykonuje się przy mocno zaawanasowanych, rozległych zmianach, w przypadku których mniej inwazyjne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Na podjęcie decyzji o operacji ma wpływ między innymi to, że u niektórych pacjentów proces gojenia poprzez ziarninowanie mógłby trwać zbyt długo, co więcej rozległe rany bardzo często wykazują także tendencję do różnego rodzaju infekcji.
Niezwykle ważnym jest to, żeby pacjenci po zabiegu wycięcia owrzodzenia pamiętali o przestrzeganiu zaleceń lekarza, stosowaniu zdrowej diety oraz codziennej dawce ruchu. Osoby z grupy ryzyka powinny unikać również palenia papierosów i spożywania nadmiernych ilości alkoholu.