Okna energooszczędne, czyli sposób na ciepło
Oszczędność to jedna z tych cech, którą każda mająca ją osoba może się szczycić. Jeszcze więcej uznania wzbudza połączenie tej umiejętności z troską o środowisko. O wszystkich tych elementach z pewnością możemy mówić w przypadku rozwiązania, które cieszy się coraz większą popularnością na placach budowy, a są nim okna energooszczędne.
Okno na świat jako izolator
Do czego służą okna, każdy wie. Dzięki nim wiemy, jakie warunki panują na zewnątrz, możemy ocenić czy zapowiada się cieplejszy, czy chłodniejszy dzień. Są to fakty dla wszystkich raczej oczywiste. Jednak nie każdy wie, że okna mają również inne, bardzo ważne zadanie. Jak się bowiem okazuje, nie tylko ściany chronią wnętrze naszego domu przed światem zewnętrznym.
Okna, podobnie jak mury budynku, powinny skutecznie zapobiegać wymianie powietrza między wnętrzem a zewnętrzem. O tym, jak dobrze będą one spełniały to zadanie, informuje nas współczynnik przenikania ciepła, określany jako współczynnik Uw.
Okna energooszczędne i współczynnik Uw
Współczynnik Uw to parametr określający, jak silnym izolatorem ciepła jest zastosowana w oknie szyba. Według przyjętych norm najwyższa dopuszczalna wartość wynosi 1,1 Uw. Taki poziom izolacji pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu domu i chroni przed szybkim wychładzaniem obiektu. Przed oknami nowej generacji stawia się jednak dużo poważniejsze zadania.
Najnowsze okna energooszczędne charakteryzują się możliwie najniższym współczynnikiem Uw. Za wysoce skuteczne uznaje się te, których Uw nie przekracza wartości 0,7. Na rynku z powodzeniem jednak znajdziemy też takie, gdzie współczynnik przepuszczalności ciepła nie przekracza poziomu 0,62. Dzięki takim właściwościom raz ogrzane powietrze możemy zatrzymać wewnątrz budynku na dłużej. To z kolei pociąga za sobą inne, bardziej namacalne korzyści.
Oszczędnie nie tylko z energią
Dlaczego w ogóle mówimy, że okna są energooszczędne? Jak wspomnieliśmy, niski współczynnik Uw pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła wewnątrz obiektu. Co za tym idzie, zbędne staje się ciągłe dogrzewanie pomieszczeń. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko paliwo potrzebne do efektywnej pracy instalacji grzewczej, ale też środki finansowe, które wcześniej służyły do opłacania wysokich rachunków za zużytą w zimnych miesiącach energię.
Decydując się na bardziej ekonomiczne rozwiązania dla swojego domu, warto zapoznać się ze wszystkimi pozytywnymi skutkami, jakie niosą ze sobą nowoczesne technologie. Dzięki temu nie tylko przysłużymy się środowisku, ale też naszemu portfelowi.