Choroby naczyniowe

Wstęp
Wraz z rozwojem cywilizacji i postępem przemysłu oraz zmianą trybu życia populacji ludzkiej na bardziej statyczną, zwłaszcza w krajach rozwiniętych i rozwijających się, doszło do wzrostu powszechności występowania chorób naczyniowych. Choroby naczyniowe są pojęciem szerokim, obejmującym choroby tętnic, choroby żył oraz schorzenia naczyń chłonnych.
Choroby naczyniowe – przyczyny
Przyczyny schorzeń naczyniowych tych są bardzo zróżnicowane. Mogą mieć one podłoże genetyczne, wrodzone, jak również nabyte w trakcie życia osobniczego, jako konsekwencja przebytych infekcji, wystąpienia zmian zwyrodnieniowych, a nawet nowotworowych.
Choroby naczyniowe – konsekwencje
Nieleczone choroby naczyniowe mogą w konsekwencji prowadzić do bardzo poważnych następstw, w tym zwężenia lub poszerzenia średnicy tętnic i innych naczyń krwionośnych, skutkujących rozwojem miażdżycy, zespołu Marfana, zatorów żylnych czy wreszcie zakrzepicy.
Choroby żył
Wśród chorób naczyniowych, problemem bardzo powszechnym wśród społeczeństwa są choroby żył. Wśród nich są to przede wszystkim choroby nóg, dotykające około 25% populacji. Problem z jednej strony ma podłoże genetyczne, związane z nieprawidłowościami w obrębie zastawek i/lub ścian żylnych. Z drugiej jednak strony nakładają się na niego czynniki środowiskowe, w tym między innymi wymuszona długotrwała pozycja stojąca, czy osobnicze – zbyt duża masa ciała. Choroby nóg dotykają przede wszystkim kobiety, i w tej sytuacji mają one podłoże hormonalne i niejednokrotnie związane są z przebytymi ciążami.
Choroby żył – objawy
Choroby żył, w tym choroby nóg, objawiają się zmianami widocznymi na powierzchni przede wszystkim ud i łydek. Mogą one powodować opuchliznę, ból oraz uczucie zmęczenia.
Choroby żył – leczenie
Metodą powszechnie wykorzystywaną w leczeniu chorób żył jest skleroterapia, polegająca na ostrzykiwaniu uszkodzonych naczyń krwionośnych środkami chemicznymi, mającymi na celu zmniejszenie przepływu krwi w tych naczyniach. Jest to tak zwane zamykanie naczyń krwionośnych.Równie popularną metodą jest również laserowe zamykanie naczyń krwionośnych. W tym przypadku światło lasera doprowadza do zwłóknienia i obkurczenia uszkodzonego naczynia krwionośnego.