Co może powstać z surowców wtórnych?
W dzisiejszym świecie ochrona środowiska jest niezwykle istotna. Z tego też względu, powstaje coraz więcej zakładów zajmujących się przetwarzaniem odpadów. Współcześnie recykling jest nie tylko sposobem na ochronę środowiska, ale również i na poczynienie znacznych oszczędności.
Co nowego może powstać z plastiku i metalu?
Tworzywa sztuczne ulegają rozkładowi przez bardzo długi czas, nic więc dziwnego w tym, że niejeden Zakład przetwarzania odpadów w pierwszej kolejności zajmuje się właśnie nimi. Zamiast zalegać tysiące lat na składowiskach odpadów, tworzywa sztuczne mogą być wykorzystane ponownie. Po ich przetworzeniu powstać mogą między innymi:
– opakowania,
– folie,
– butelki.
– powłoki na tektury faliste,
– ubrania (głównie kurtki i bluzy polarowe),
– słupki drogowe i ogrodzenia,
– meble ogrodowe,
– zabawki,
– oleje opałowe,
– długopisy,
– sprzęt turystyczny (np. wypełnienie izolacyjne stosowane w śpiworach).
Nie tylko z tworzyw sztucznych można uzyskać coś nowego. Zakład przetwarzania odpadów zajmuje się również śmieciami metalowymi. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że przetwarzanie stali jest znacznie tańsze niż pozyskiwanie surowej rudy metali. Warto również wspomnieć tu o tym, że w wyniku przetwarzania stali z recyklingu wydziela się znacznie mniejsza ilość gazów cieplarnianych niż w przypadku produkcji elementów z surowego materiału. Obecnie bardzo istotną rolę pełni przetwarzanie puszek aluminiowych, których na wysypiska śmieci rocznie trafia nawet kilkaset milionów.
Co można uzyskać w wyniku przetworzenia papieru i szkła?
Obecnie zdecydowana większość poddawanego recyklingowi papieru pochodzi z odpadów komunalnych. Ciężko wymienić wszystkie produkty, które powstają po przetworzeniu tego surowca, ponieważ w przybliżeniu może być ich nawet 5000. Wymienić można tu choćby między innymi banknoty, doniczki, podstawki, samochodowe izolacje, bandaże, szpitalne fartuchy, abażury, filtry do kawy, opakowania do jajek i wiele innych. Recykling papieru to nie tylko zmniejszenie ilości zalegających na wysypiskach odpadów, ale również znaczna oszczędność wody, a także znacząca redukcja emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
Szkło jest wyjątkowym tworzywem, które można przetwarzać nieprzerwanie przez wiele razy. Co najważniejsze, materiał w żadnym wypadku, nawet po wielokrotnym przerobieniu nie traci swoich najcenniejszych pierwotnych właściwości. Szkło z recyklingu to idealna baza do produkcji nowych butelek, słoików czy szklanek, a także blatów kuchennych, kafelek czy ściennych izolacji.