Co zrobić z dzieckiem w okresie wakacyjnym?
W okresie wakacyjnym, trwającym ponad dwa miesiące, dzieci mogą naprawdę odpocząć, odciąć się od szkolnej rzeczywistości i zebrać siły na kolejny rok szkolny. Niejednokrotnie jednak ten czas jest dość kłopotliwy dla rodziców, szczególnie jeżeli na co dzień chodzą oni do pracy.
Pomysły na dziecko w okresie wakacyjnym – półkolonie
Jeżeli ma się dziecko w wieku przedszkolnym, to nie ma zazwyczaj problemu, gdyż przedszkola działają w okresie letnim. W tego rodzaju placówkach pełnione są dyżury i rodzic może być pewny, że dziecko znajduje się pod dobrą opieką, jest najedzone, dopilnowane i ma kontakt z rówieśnikami. Z drugiej jednak strony nie będzie miało możliwości na odpoczynek od codziennego, przedszkolnego zgiełku.W przypadku dziecka w wieku szkolnym sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Nie można go zostawić w domu samego. W związku z tym najlepszą opcją jest wysłanie go na półkolonie. Tego rodzaju forma wypoczynku jest organizowana praktycznie w każdym większym mieście. W przypadku mniejszych miasteczek półkolonie zazwyczaj są organizowane przez Caritas czy miejscowe parafie i są najczęściej darmowe, zaś opiekunami są wolontariusze. Jedynym kosztem jest zorganizowanie przez rodziców wyżywienia.
Półkolonie są również często organizowane przez domy kultury czy biblioteki. Wiążą się one przeważnie z jakimś motywem przewodnim – z dziedziny literatury, plastyki czy nauki. Często organizacją półkolonii zajmują się także szkoły językowe czy kluby sportowe. Są to zajęcia zazwyczaj płatne, a ich koszt wynosi od kilkuset do nawet tysiąca złotych za tydzień.
Na co zwracać uwagę podczas wysyłania dziecka na półkolonie?
Pierwszą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę są oczywiście kwestie finansowe. To jednak sami rodzice wiedzą ile mogą zapłacić za pobyt dziecka na półkoloniach. Istotną sprawą jest także to jakie zainteresowania ma dziecko. Trzecia – i być może najbardziej istotna kwestia – to poziom zaufania do osób, które prowadzą zajęcia na półkoloniach. Bowiem to oni tak naprawdę są odpowiedzialni za cały klimat zajęć. Dobrze jest więc przed wysłaniem dziecka poznać dokładnie osoby prowadzące. Sprawdzić ich dokumenty i uprawnienia, ale także to czy są to osoby serdeczne, opiekuńcze z pozytywnym podejściem do dzieci. Czy potrafią skutecznie rozwiązywać i łagodzić wszelkie konflikty, odpowiednio reagować na różne nieprzewidziane sytuacje. I przede wszystkim – czy umieją zorganizować zabawy, w taki sposób, by dziecko się nie nudziło i przychodziło do domu zadowolone i z ochotą wracało do zajęć kolonijnych kolejnego dnia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju