Czy leasing na sprzęt komputerowy to dobry pomysł?

091004-N-8960W-014 INDIAN OCEAN (October 4, 2009) Interior Communications Electrician 3rd Class Karla Martinez checks for faulty wiring aboard the aircraft carrier USS Nimitz (CVN 68). The Nimitz Carrier Strike Group is on a routine deployment to the region. Operations in the U.S. 5th Fleet area of operations are focused on reassuring regional partners of the United States’ commitment to security, which promotes stability and global prosperity. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist Seaman Apprentice Robert Winn /Released)
Trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy w obecnych czasach, bez sprzętu komputerowego. Jest on niezbędny nie tylko do bardzo zaawansowanych prac, lecz również do wykonywania podstawowych biznesowych czynności. Problem tylko w tym, że jak każdy wie, sprzęt komputerowy jest naprawdę drogi, co powoduje, że mało która firma jest w stanie wyłożyć na niego gotówkę. Z pomocą przychodzi tu leasing oprogramowania i sprzętu komputerowego.
Czym jest leasing sprzętu komputerowego i oprogramowania?
Czym jednak konkretnie jest taki leasing? Z pozoru niewiele się różni od tradycyjnych rat kredytowych. Tak samo, jak w ich przypadku co miesiąc uiszcza się leasingodawcy określoną w umowie kwotę, a także tak samo przestaje się płacić, gdy umowa leasingu się zakończy.Jakie są zatem różnice? Największą z nich jest to, co się dzieje po zakończeniu okresu leasingu. W przypadku rat sprzęt staje się własnością firmy. W przypadku jednak leasingu możliwości są dwie. Albo dokonuje się spłaty pozostałej kwoty umowy i sprzęt przechodzi na własność firmy, albo też sprzęt się zwraca. Szczególnie to drugie rozwiązanie w przypadku sprzętu komputerowego jest atrakcyjne, bo jak wiadomo, komputery, jak i pozostałe podzespoły bardzo szybko się starzeją.
Leasing na sprzęt komputerowy — najważniejsze zalety
Zarówno leasing oprogramowania, jak i leasing na sprzęt komputerowy, charakteryzuje się ogromną ilością zalet, które mogą przyczynić się do szybkiego i bardziej dynamicznego rozwoju firmy. Przede wszystkim leasing powoduje, że firma nie mus zamrażać pieniędzy w sprzęcie. Zamiast wydawać duże kwoty na komputery, może co miesiąc płacić względnie niewielkie sumy, a większe zasoby gotówki przeznaczać na rozwój. Dodatkowo po zakończeniu leasingu można sprzęt oddać i wziąć kolejny, nowszy, znowu na leasing. Co ciekawe raty leasingu w całości można wliczać w koszta firmy, co znacząco poprawia roczne rozliczenie podatkowe.
Leasing sprzętu komputerowego — czy warto?
Warto więc na koniec zapytać, czy faktycznie branie leasingu na sprzęt komputerowy jest tak dobrym pomysłem? Odpowiedź może być tylko jedna, oczywiście, że tak, ponieważ dzięki licznym zaletom i możliwością, które one rodzą w firmie, przedsiębiorstwo może o wiele lepiej się rozwijać, inwestując, a nie zamrażając posiadaną gotówkę. Dodatkowo dzięki leasingowi można przez cały czas funkcjonowania firmy posiadać nowoczesny sprzęt komputerowy, co jeszcze bardziej wpływać będzie pozytywnie na kondycję biznesu.