Domy z drewna – prefabrykowane
Domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością wśród osób chcących się wybudować. W porównaniu do domów wzniesionych w technologii tradycyjnej, te prefabrykowane charakteryzują się zazwyczaj niższą ceną oraz dużo krótszym czasem niezbędnym do ich wzniesienia. Dom prefabrykowany można postawić nawet w kilka tygodni.
Domy prefabrykowane z drewna – jakie mają zalety?
Najważniejszą zaletą domów prefabrykowanych z drewna jest szybkość ich wykonania oraz możliwość niemalże dowolnej adaptacji. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że możemy dowolnie skonfigurować rozkład ścian działowych w naszym domu, możemy dowolnie rozmieścić okna, co umożliwia wydzielenie takiej liczby pomieszczeń, które będą nam niezbędne. Domy prefabrykowane mają jeszcze jedną zaletę – na etapie prefabrykacji można rozprowadzić instalację elektryczną oraz kanalizacyjną i wodną po całym domu. Dużą zaletą domów z prefabrykatu są też doskonałe właściwości energetyczne. Większość domów modułowych dostępnych na rynku spełnia założenia domu niskoenergetycznego, a całkiem spora część wszystkich projektów spełnia założenia domu pasywnego. Inną, niebagatelną zaletą tego typu domów jest ich stosunkowo krótki czas budowy – może wynieść on nawet 5-6 tygodni, co jest niemożliwe do osiągnięcia w przypadku domu budowanego technologią tradycyjną.
Projektowanie domów z drewna – domy szkieletowe
Na rynku nie brakuje firm zajmujących się stawianiem domów szkieletowych w oparciu o gotowe projekty. Przedsiębiorstwa, które się w tym specjalizują doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie domy wykonuje się im najłatwiej oraz jakie oczekiwania mają wobec domów osoby, które je stawiają. Nie brakuje również firm oferujących Projektowanie domów z drewna w technologii modułowej. Zgłaszając się do takiego przedsiębiorstwa możemy dokładnie zaplanować każdy metr powierzchni domu, co gwarantuje dostosowanie projektu do naszych wymagań i potrzeb.
Chociaż domy prefabrykowane są tańsze i szybsze w budowie od domów tradycyjnych, nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. Domy modułowe drewniane to energooszczędność, ekologia, niskie koszty budowy i bardzo szybki czas realizacji projektu. Warto dostrzec te zalety podczas wyboru technologii, w której powstanie nasz dom.