Jak rzucić słodycze – nie tylko siła woli
Słodycze to w dzisiejszym społeczeństwie ogromny problem – jak pokazują statystyki liczba osób od nich uzależnionych ciągle rośnie. Do tego należy pamiętać, że większość z nas nabywa nawyku jedzenia słodyczy już w bardzo wczesnym dzieciństwie, a więc rzucić jest je bardzo trudno. Na szczęście istnieje gymnema sylvestre – roślina która może pomóc.
Gymnema sylvestre – jak pomaga rzucić słodycze?
Gymnema, która w ajurwedyjskiej medycynie znana jest pod nazwą gurmar, to niepozorne pnącze, które jednak kryje w sobie niezwykle ważne właściwości. W Indiach roślina ta znajduje bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu różnorodnych chorób. W świecie zachodnich znana jest jednak przede wszystkim z jednego.
Jeden ze składników gymnemy blokuje receptory, które w naszym ciele odpowiedzialne są za odczuwanie smaku słodkiego. Oznacza to, że człowiek używający gurmaru, czuje słodki smak w o o wiele mniejszym stopniu. Co ciekawe, gurmar nie zaburza w żaden sposób recepcji pozostałych smaków. Brak smaku słodkiego oznacza dla wielu osób mniejsze łaknienie jedzenia słodyczy i łatwiejsze odejście od tego nawyku.
Nie tylko suplementy – jak jeszcze można sobie poradzić?
Warto wspomnieć, że gurmar ma też inne, ważne zastosowanie. Nie tylko sprawia, że słabiej odczuwamy słodycz, ale również ogranicza wchłanianie cukrów w jelitach. Jest więc częstym składnikiem suplementów na odchudzanie. Dobrze jest o tym pamiętać – zwłaszcza, że osoby, które jedzą bardzo dużo słodyczy mogą mieć problemy z utrzymaniem optymalnej dla siebie wagi.
Bardzo dużą pomocą w rzucaniu słodyczy może być również szersze zastanowienie się nad swoimi przyzwyczajeniami. Zmieniając sytuacje, w których najczęściej sięgamy po słodkości możemy znacznie zmniejszyć ochotę na nie.
Inne metody rzucania słodyczy
Na rynku znaleźć można wiele poradników, które pomagają rzucić nałogi i zmienić niechciane nawyki. Warto z nich korzystać i spróbować znaleźć coś dla siebie.
Dużą skuteczność mają na przykład mają terapie oparte na uważności i zmianie nawyków myślowych. Uważne obserwowanie swoich myśli w ciągu dnia pomaga wychwycić momenty, które prowadzą nas do sięgania po słodycze. Jak pokazują statystyki, metody tego rodzaju (o ile stosowane są regularnie), okazują się bardzo skuteczne i faktycznie pomagają rzucić niechciane nałogi i nawyki.