Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?
Nie da się ukryć, że większość osób zdecydowanie boi się pomocy psychologa. Gabinet psychologiczny jest swoistą „ziemią nieznaną”, z którą wcześniej większość osób nie miała do czynienia. Jak zatem przygotować się do pierwszej wizyty u specjalisty? Czy jego pomoc jest w ogóle potrzebna? Do kogo najlepiej się wybrać?
Psycholog pomaga a nie krytykuje
Pomoc psychologa jest bardzo często odrzucana ze względu na obawę, że dana osoba zostanie w jakiś sposób skrytykowana. Takie podejście jest jednak niestosowne, gdyż celem psychologa nie jest krytyka, lecz kompleksowa pomoc. Faktem jest, że w polskim społeczeństwie specjalista ten znany jest ze swej „nienormalności”, ale trzeba być szczerym – jego specjalnością nie są choroby, ale ludzkie problemy.
Kiedy zatem warto wybrać się do psychologa? Przede wszystkim wtedy, gdy człowiek nie potrafi sobie poradzić z otaczającą go rzeczywistością. W tym przypadku pomoc ta jest bardzo potrzebna, gdyż jeśli codzienne problemy będą narastać, to mogą one przerodzić się w poważne schorzenie, które już będzie wymagać leczenia.
Jak wybrać dobrego specjalistę?
Skuteczna pomoc psychologa uzależniona jest przede wszystkim od… pacjenta. Owszem, ważne jest również doświadczenie specjalisty, posiadane przez niego kwalifikacje i odpowiednie certyfikaty, ale to od otwarcia się pacjenta zależy, czy dana wizyta będzie miała jakikolwiek sens. Jeśli osoba zamknie się na pomoc, to nikt jej nie pomoże.
Wracając jednak do tematu posiadanych kwalifikacji, to faktycznie – warto na nie zwrócić uwagę. Żaden psycholog nie powinien poczuć się urażony, gdy zostanie poproszony o przedstawienie dokumentacji, która potwierdzać będzie jego umiejętności. Najprawdopodobniej będzie on chciał ją przedstawić, gdyż przez lata ciężko na nią pracował.
Jak sobie poradzić ze swoim życiem?
Nawet, jeśli osoba korzystająca z pomocy psychologa, zostanie w jakiś sposób skrytykowana, to i tak będzie to lepsze, niż ciągłe tłamszenie w sobie wielu negatywnych emocji. Wielu ludzi musi po prostu wyrzucić z siebie swoje narastające problemy. Rachunek korzyści i strat zdecydowanie przemawia tu na korzyść wizyty u specjalisty.
Podsumowując, osoba potrzebująca pomocy ze strony psychologa, często ma przeczucie, że warto z niej skorzystać. Przełamanie wewnętrznych barier jest tu kluczową kwestią, od której zależy skuteczność przyjętej terapii psychologicznej. Brak otwarcia może uniemożliwić poprawę komfortu życia. A przecież to jest właśnie celem każdej wizyty u specjalisty z dziedziny psychologii.