Na czym polega kurs spadochronowy AFF?
Skoki spadochronowe to sport dla osób, które marzą o nowych doznaniach i potrzebują adrenaliny. Przez kilka minut w trakcie skoku mogą się poczuć zupełnie wolne oraz podziwiać okolicę z lotu ptaka. Drogą do tego jest kurs spadochronowy AFF.
Co to jest AFF?
AFF to skoki spadochronowe ze swobodnym spadaniem. Takie skoki są niezwykle widowiskowe. Pierwsza faza lotu odbywa się bez spadochronu. Skoczek przez ok. minutę spada z prędkością 200 km/h. To właśnie w tej fazie skoczkowie wykonują różnego rodzaju akrobacje powietrzne. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają podczas skoków zespołowych.
Druga faza skoku jest już bardziej spokojna, ponieważ odbywa się z otwartą czaszą spadochronu, ale jest niemniej widowiskowa. By brać udział w takich występach konieczne jest uzyskanie kwalifikacji skoczka spadochronowego.
Kurs spadochronowy AFF
Skoczkiem spadochronowym może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Warunkiem jest ukończenie kursu AFF. Kurs spadochronowy składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. Obie kończą się egzaminem.
Część teoretyczna pozwala zapoznać się kursantom z zasadami bezpieczeństwa podczas skoku, przyjmowaniem odpowiedniej pozycji. To także ćwiczenia związane z prawidłowym składaniem spadochronu. Niektóre firmy w tej części kursu organizują ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym, które ułatwiają naukę przyjmowania odpowiedniej pozycji.
Część praktyczna to skoki z wysokości 4 000 m. Pierwsze skoki wykonywane są w tandemie lub w asyście dwóch doświadczonych instruktorów, którzy na bieżąco udzielają instrukcji. Pierwsza faza skoku to swobodne spadanie bez spadochronu, druga faza to ok. 6 minut lotu z otwartą czaszą. W ramach kursu oddawane jest 8-10 skoków.
Co po kursie AFF?
Kurs spadochronowy AFF to tylko początek przygody ze skokami spadochronowymi. Jego ukończenie nie oznacza jeszcze możliwości samodzielnego skakania. Do tego potrzebne jest jeszcze wykonanie 50 skoków pod nadzorem instruktora naziemnego, który koryguje ewentualne błędy.
Wykonanie takiej ilości skoków prowadzi do automatycznego wykonywania czynności i zwiększenia ich bezpieczeństwa. Dopiero po wykonaniu tych skoków można wystąpić z wnioskiem o nadanie kwalifikacji skoczka spadochronowego, które umożliwiają wykonywanie samodzielnych skoków.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefa Silesia .