Nota korygująca online i jej specyfika
Gdy prowadzimy działalność gospodarczą mamy do czynienia zarówno z fakturami sprzedaży, jak i z tymi, które dokumentują zrealizowane przez nas zakupy. Niestety, te ostatnie często zawierają błędy. Nawet te najdrobniejsze mogą mieć duże znaczenie, a najskuteczniejszą formą walki z nimi jest wystawianie noty korygującej.
Nota korygująca i jej rola
Tak nota korygująca online, jak i wystawiana w sposób tradycyjny jest dokumentem, który nie jest przeznaczony do księgowania. Wystawia się ją, aby formalnie skorygować wcześniejszą fakturę, mamy przy tym do czynienia z jedną z najbardziej popularnych metod naprawiania tych nieprawidłowości, do których dochodzi, gdy faktura jest obciążona błędami. Przepisy polskiego prawa nie wprowadzają jednego wzoru noty korygującej online, wskazują jednak na te jej elementy składowe, które muszą się znaleźć w dokumencie. Konieczne jest więc zarówno samo oznaczenie „nota korygująca” precyzujące, z jakim dokumentem mamy do czynienia, jak i wprowadzenie numeru kolejnego oraz daty wystawienia. Dokument musi też zawierać dane podmiotów wystawiających notę i fakturę, a także dane zawarte w poprawianej fakturze. Niezbędne jest również wskazanie tych treści, które wymagają korekty.
Kto i kiedy wystawia notę korygującą?
Nota korygująca online jest wystawiana przez nabywcę towaru lub usługi. On też jest odpowiedzialny za przekazanie jej sprzedawcy. Co szczególnie ważne, nie ma mowy o jakichkolwiek ograniczeniach czasowych w tym zakresie, nota korygująca może być więc skierowana do sprzedawcy w momencie wykrycia błędu bez obaw, że zostanie odrzucona.Oczywiście, w pewnych okolicznościach może okazać się, że nota korygująca nie będzie w stanie rozwiązać problemu nieprawidłowych danych. Jeśli nieprawidłowości dotyczą jednostki miary oraz ilości dostarczanych towarów, upustu albo obniżki oraz zwrotu towaru lub zapłaty, dokumentem pozwalającym na ich poprawianie jest faktura korygująca. Należy ją wystawić także wtedy, gdy na fakturze pojawiły się błędy rachunkowe.
Szczególny przypadek – nota korygująca osoby fizycznej
Okazuje się, że prawo do wystawiania noty korygującej przysługuje nie tylko osobom prawnym. W pewnych okolicznościach dokument taki może przygotować także osoba fizyczna. Dzieje się tak wówczas, gdy błędy dotyczą elementów opisowych faktury, a więc pojawił się błąd w adresie, niewłaściwy NIP, nieprawidłowa data sprzedaży lub dostarczenia albo złe oznaczenie towaru.
Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.