Projekt oświetlenia awaryjnego – najważniejsze informacje
Szpitale, sale widowiskowe, kina, teatry, audytoria, hale sportowe – to pomieszczenia, w których niezbędne jest dodatkowe oświetlenie. Stosowane jest w przypadku braku prądu w danym budynku. Jednak, aby działało, musi oczywiście mieć własne, niezależne źródło zasilania. Dlaczego jest tak ważne? Jak wyglądają przepisy obejmujące projekt oświetlenia awaryjnego?
Podstawowy cel i rodzaje
Awaryjne oświetlenie dzieli się na ewakuacyjne oraz zapasowe. To pierwsze zapewnia bezpieczeństwo w trakcie ucieczki. Co ciekawe, samo składa się z kilku typów: oświetlenia drogi ewakuacyjnej, strefy otwartej i strefy wysokiego ryzyka.
W wypadku ewakuacji ludzie będą mogli bez problemu opuścić pomieszczenie, bo umożliwią to dobre warunki widzenia. Łatwo wówczas odnajdą, a następnie użyją sprzęt pożarowy itp. Kolejne źródło światła ma na celu zapobiec panice i pomóc osobom dotrzeć do wyjścia, pokonując wszelkie przeszkody. Ostatni typ zwany strefą wysokiego ryzyka znacznie zwiększa bezpieczeństwo grupie mężczyzn i kobiet znajdującej się w groźnej sytuacji.
A co z zapasowym? Ten rodzaj używany jest np. w konkretnych zakładach, czyli przy różnych maszynach i procesach związanych z produkcją. Jego zadaniem jest zastępowanie głównego źródła zasilania. Jest to szczególnie ważne, bo w totalnej ciemności łatwo stracić zdrowie i życie!
Zasady dotyczące oświetlenia awaryjnego
Aktualnie obowiązujące przepisy oraz normy zostały tak rozpisane, aby nie budzić żadnych wątpliwości. Mówią one, że projekt oświetlenia awaryjnego należy bezpośrednio uzgodnić z doświadczonym rzeczoznawcą, który wie wszystko o zabezpieczeniach przeciwpożarowych.
W każdym szpitalu, hali czy innym obiekcie muszą być więc zamieszczone bardzo czytelne rysunki prezentujące cały układ oświetlenia. Widnieją na nich oprawy awaryjne oraz podstawowe komponenty, bez których nie ma możliwości poprawnego funkcjonowania systemu.
Konserwacja
Wiemy już o ogólnych normach i rodzajach związanych z projektem oświetlenia awaryjnego. Nie wolno zapominać jeszcze o czymś. Mianowicie o czynnościach konserwacyjnych. Jak głoszą zasady dotyczące urządzeń przeciwpożarowych, przeglądy techniczne trzeba przeprowadzać raz w roku.
Robi się to w taki sposób, jak pokazano w instrukcji obsługi. W niej opisane jest, że instalacja oświetlenia awaryjnego składa się z centralnej baterii, przewodów oraz kabli razem z zamocowaniami. Elementy tez powinny być odporne na ogień, o czym wspomina Rozporządzenie Ministra Infrastruktury.