Pudełkowe jedzenie – co to takiego?
W wielu barach lub innych lokalach gastronomicznych zamówić można jedzenie na wynos. Dla wygody i zachowania świeżości wkładane jest ono w pudełka – przeważnie jednorazowe. W związku z tym wszelką żywność tak pakowaną określa się jako pudełkowe jedzenie. Wewnątrz opakowań znaleźć się mogą bardzo różne dania podawane na ciepło i zimno.
Świeżość i estetyczny wygląd dzięki opakowaniu
Transport jedzenia nie jest łatwy i nawet przy krótkich dystansach istnieje ryzyko, że produkty nie zachowają oczekiwanej konsystencji, te ciepłe ostygną, zimne stracą przyjemnie niską temperaturę. Zupy czy sosy mogą się rozlać, produkty sypkie rozsypać itd. Dzięki opakowaniu w wygodne pudełko możliwe jest zachowanie wyglądu i smaku dań nawet wtedy, gdy są one przygotowane na wynos i transportowane np. przez kuriera.
Smaczne pudełkowe jedzenie dociera do zamawiającego w stanie niemalże idealnym, oczywiście z wykluczeniem sytuacji losowych podczas transportu. Sama jakość pudełkowego jedzenia zależy w takim przypadku od lokalu, bo nie każdy punkt zatrudnia tak samo dobrych kucharzy i kompetentną obsługę. Gotowy produkt spakowany w pudełko jest jednak znacznie bardziej odporny na problemy podczas transportu, niż danie przewożone np. na talerzu.
Specjalne właściwości pudełka
Do transportu żywności używa się specjalnych opakowań. Nie powinny one być za ciężkie ani też podatne na łatwe zgniecenie. Najczęściej spotyka się opakowania kartonowe lub ze styropianu, kształtem przypominające produkt, który znajduje się wewnątrz. Pudełka są nieco większe od objętości zajmowanej przez danie, żeby nie doszło to przypadkowego zgniecenia żywności lub zniszczenia jej górnej, często zdobionej części. Wykonane są z materiału chroniącego jedzenie przez utratą właściwej temperatury, czy nawet smakowitego zapachu. Przy założeniu, że transport jest prawidłowy, żywność dociera do klienta w stanie takim, w jakim została zaserwowana.
Przeważnie pudełkowe jedzenie samo w sobie jest dostosowane do możliwości transportu. Wśród takich dań wyróżnia się m.in. pizze, hamburgery, hot dogi, czyli jedzenie typu fast food i podobne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, by w dobrej jakości opakowanie spakować także np. kanapkę, jakiekolwiek polskie drugie danie, sałatki, surówki i naprawdę wiele innych produktów. Niektórzy bez problemu realizują transport zup i sosów. W tym przypadku trzeba uważać, by nie zawiódł kurier, bo nawet nowoczesne, szczelne opakowanie może przeciekać, jeśli zostanie podczas transportu przewrócone lub zgniecione.