Usuwanie włókniaków. Kiedy jest konieczne? Jaką metodę wybrać?
Nieestetyczne zmiany widoczne na skórze można szybko, skutecznie i niemalże bezboleśnie likwidować za pomocą nowoczesnych zabiegów medycznych. Usuwa się także włókniaki, które często widoczne są na powiekach, szyi, kończynach, plecach i w pachwinach.
Czym są włókniaki?
Włókniakami nazywa się niewielkie zmiany rozrostowe skóry, które najczęściej mają formę miękkich, workowatych brodawek. Występują one powszechnie u dzieci oraz u osób dorosłych.
Do powstawania włókniaków dochodzi na skutek nadmiernego drażnienia, pocierania skóry, ale również występują one częściej u osób z predyspozycjami genetycznymi. Gdy zatem w rodzinie ktoś ma włókniaki, szansa, że będą miały je także inne spokrewnione osoby, rośnie.
Powstawaniu włókniaków sprzyjają także zaburzenia hormonalne, otyłość, cukrzyca, obniżenie odporności.
Kiedy usuwać włókniaki?
Włókniaki nie są zmianami groźnymi dla zdrowia. Na ogół nie bolą, nie są podatne na zezłośliwienie, dlatego nie muszą być profilaktycznie usuwane ze względów medycznych.
Jednak zmiany te często są traktowane jako defekt estetyczny, który obniża poczucie własnej wartości, powoduje kompleksy. Mogą również boleć, gdy ulegną podrażnieniu, na przykład przez odzież, biżuterię. Właśnie dlatego na usuwanie włókniaków decyduje się wiele osób – efekt widoczny jest od razu.
Jakie są najlepsze metody usuwania włókniaków?
Włókniaki można usuwać za pomocą nowoczesnych metod dających najlepsze efekty estetyczne.
Laserowe usuwanie włókniaków – to obecnie jedna z najpopularniejszych metod, która polega na zastosowaniu nowoczesnych laserów CO2 powodujących koagulację tkanek. Jest bezpieczna i niemalże bezbolesna, nie zostawia szpecących blizn.
Elektrokoagulacja włókniaków – ta metoda usuwania włókniaków polega na zastosowaniu prądu elektrycznego, który prowadzi do miejscowej koagulacji tkanek. Analogicznie jak w przypadku lasera nie wymaga znieczulenia (chyba że zmiany są duże), jest bezpieczna, nie wywołuje ryzyka powstawania blizn.
Inne metody usuwania włókniaków
Wymrażanie włókniaków – to zabieg kriochirurgiczny polegający na użyciu strumienia ciekłego azotu. Powoduje zamrożenie włókniaka, który następnie odpada. Minusem zabiegu jest ryzyko powstania bolesnego pęcherza i odbarwienia ciemnej skóry. Po zabiegu nie zostają blizny.
Chirurgiczne wycinanie włókniaków – jest to metoda rekomendowana przy dużych włókniakach miękkich i podskórnych włókniakach twardych. Poleca na wycięciu tkanki pod znieczuleniem miejscowym. Przy większych cięciach zakłada się szwy. Po zabiegu może pozostać blizna zależna od wielkości usuniętej zmiany.