Zabezpieczenie elektrycznych elementów
Przemysł elektroniczny rozwija się w zastraszającym tempie. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na produkty elektroniczne, pojawia się coraz więcej firm zajmujących się produkcją takich elementów. W ostatnich latach coraz większą uwagę przykłada się nie tylko do jakości wykonania elementów, ale i do ich odpowiedniego zabezpieczenia.
Ochrona elektronicznych podzespołów
Coraz częściej stosowaną praktyką podczas produkcji podzespołów elektronicznych jest ich zalewanie specjalnymi substancjami. Najpopularniejsza zalewa do elektroniki to zalewa silikonowa jest ona coraz bardziej popularna.
Zalewanie elektronicznych podzespołów znajduje coraz większe zastosowania. Wbrew pozorom, coraz więcej modułów elektronicznych jest zalewanych. Wpływa to korzystnie na dłuższy czas korzystania z nich. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę, by pod zalewę nie dostały się pęcherzyki powietrza.
Dlaczego warto używać zalewy do elektroniki?
Zalewa do elektroniki jest znakomitą ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. Zalewy stosuje się w wielu przypadkach. Przede wszystkim zalewa chroni elementy elektroniczne przed ingerencją osób niepowołanych. Ma to szczególne znaczenie w urządzeniach do których mogą znaleźć dostęp osoby obce.
W przypadku modułów elektronicznych będących w ruchu zalewa bywa niezbędna. Pełni ona ochronę nie tylko przed kurzem i zabrudzeniami, ale i przed wibracjami. Dlatego wiele modułów elektronicznych jak choćby moduły zapłonowe do motocykli są zalewane specjalnymi środkami.
Jak wybrać odpowiednią zalewę?
Najważniejszym kryterium wyboru zalewy jest jej rodzaj. Najbardziej popularną zalewą do elektronicznych części jest ta z silikonu. Na rynku spotkać można dwa rodzaje zalewy silikonowej. Pierwsza z nich jest gotową do użycia mieszanką. Najczęściej jest sprzedawana w tubkach, można nakładać ją bezpośrednio na podzespoły. Drugą dostępną zalewą silikonową jest zalewa dwuskładnikowa. Składa się ona z silikonu oraz katalizatora inicjującego proces utwardzania.
Kolejnymi kryteriami wyboru są twardość zalewy oraz jej barwa. Wbrew pozorom twarda zalewa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku płytek drukowanych zbyt twarda zalewa do elektroniki może uszkodzić piny czy nawet całe ścieżki. Użycie kolorowej zalewy sprawdza się znakomicie w przypadku nowych maszyn. Kolor znakomicie maskuje zawartość danego modułu, dzięki czemu niemożliwy jest wyciek informacji na temat budowy poszczególnego elementu.
Nowoczesne rozwiązanie przemysłu elektronicznego jakim jest stosowanie zalew staje się czymś absolutnie koniecznym. Proces zalewania pomaga dokładnie zabezpieczyć poszczególne komponenty układów elektronicznych przed czynnikami zewnętrznymi oraz promieniami UV. Wpływa to korzystnie na dłuższe działanie takich układów.
Zalewa do elektroniki dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.