Jak przygotować domowy susz warzywny?
Wszyscy go znają i wszyscy od czasu do czasu używają go w kuchni. Susz warzywny jest bardzo praktycznym i uniwersalnym produktem, dlatego zawsze warto mieć go pod ręką. Zamiast jednak kupować gotowe mieszanki warzyw, lepiej przygotować coś takiego samodzielnie. Domowy susz potrafi smakować o niebo lepiej od tego sklepowego!
Składniki potrzebne do przygotowania suszu
Nie ma jednej dobrej receptury na to, co powinno pojawić się w warzywnym suszu. Każda pani domu może mieć inne zdanie w tym temacie. Bo tak naprawdę w suszu mogą pojawić się dosłownie wszystkie warzywa, jakie tylko występują w polskiej kuchni: m.in. marchewki, pasternaki, pietruszka, cebula, por, seler oraz czosnek.
Warzywa stworzą podstawę suszu, ale ich uzupełnieniem będą oczywiście przyprawy. Warto tutaj postawić na: sól, pieprz, ziele angielskie, kolendrę, suszoną natkę pietruszki oraz kilka łyżeczek zmielonej kurkumy. Im więcej aromatów, tym ciekawiej!
Przygotowanie
Wszystkie przygotowane wcześniej warzywa należy dokładnie umyć, osuszyć i, jeśli jest taka potrzeba, obrać ze skórki. Następnie trzeba pokroić je na mniejsze kawałeczki lub (w przypadku cebuli lub warzyw korzeniowych) przecisnąć je przez szatkownicę. Kolejnym krokiem jest wyłożenie wszystkich kawałeczków na blaszce. Blaszka powinna zostać przykryta papierem do pieczenia.
Teraz czas na suszenie. Blaszkę z warzywami należy umieścić w piekarniku, wcześniej nagrzewając go do temperatury ok. 70 stopni C i lekko uchylając drzwiczki. Co jakiś czas można tam zajrzeć i ocenić, czy proces suszenia dobiegł już końca. Warzywa warto też regularnie mieszać. Dzięki temu zostaną równo wysuszone.
Zakończenie procesu suszenia
Susz warzywny ma specyficzną strukturę, dlatego gdy wszystkie warzywa zostaną już dokładnie wysuszone, należy przełożyć je do blendera i zmiksować na papkę. Od razu można też dorzucić do nich wcześniej przyszykowane przyprawy. Dzięki nim susz nabierze niesamowitego aromatu!
Gotową mieszankę warzywną można przełożyć do suchych słoiczków i szczelnie je zamknąć, aby przygotować sobie solidny zapas warzywnego suszu. Jako że jest to wyrób suszony, uzyskuje on bardzo długi termin przydatności do spożycia. Dzięki temu zawsze można po niego potem sięgnąć.