Jak zmierzyć wilgotność w domu?
Pomiar wilgotności to czynność, która powinna być wciągnięta na listę regularnych obowiązków domowych. Utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności jest bowiem kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.
Jaka jest prawidłowa wilgotność w domu?
Przyjmuje się, że prawidłowa wilgotność w domu powinna oscylować na poziomie 40-60%. Każde odstępstwo od tej normy oznacza zagrożenie dla zdrowia. Warto pamiętać, że zbyt wysoki poziom wilgoci nie tylko sieje spustoszenie w układzie oddechowym człowieka, ale także przyczynia się do szybszej degradacji budynku.
Nadmierna wilgotność budynku może skutkować pojawieniem się na ścianach nieestetycznych czarnych zacieków, które są niebezpiecznym dla zdrowia grzybem. Niestety usunięcie grzyba ze ściany budynku jest bardzo trudne i wymaga dużo czasu i pracy. Niedopuszczalne jest jednak stałe przebywanie w pomieszczeniu, w którym rozmnaża się grzyb. Jest to bowiem wysoce szkodliwy pasożyt, który rujnuje zdrowie.
Jak zmierzyć wilgotność w domu?
Pomiar wilgotności nie powinien dla nikogo stanowić problemu. Obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne urządzenia, która z najwyższą dokładnością informują o przekroczeniu norm związanych z prawidłowym poziomem wilgotności.
Tradycyjnie do pomiaru wilgotności używa się barometru. Barometr w wielu domach jest nie tylko funkcjonalnym urządzeniem, ale także designerską ozdobą. Swoim wyglądem i sposobem działania barometr przypomina tradycyjny termometr. W celu zapewnienia zdrowia i komfortu mieszkańców, każdy powinien dysponować dowolnym urządzeniem do pomiaru wilgotności.
Dlaczego prawidłowa wilgotność w domu jest tak ważna?
Nieprawidłowy poziom wilgotności w domu może być przyczyną wielu schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Zbyt wysoka wilgotność jest wyjątkowo niebezpieczna ponieważ może przyczyniać się do rozwoju grzybicy płuc. Grzybica płuc to wyjątkowo trudne do wyleczenia schorzenie, które znacząco obniża komfort życia.
Równie niepokojący powinien być zbyt niski poziom wilgotności w domu. Susze powietrze wysusza i podrażnia śluzówkę nosa i gardła, a to z kolei może przyczyniać się do pojawiania się nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Zbyt niski poziom wilgotności w domu może być przyczyną przewlekłego kaszlu, kataru i nieestetycznego przesuszenia skóry.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.