Wziernik ginekologiczny – czy badanie jest bolesne?
Wziernik to narzędzie powszechnie stosowane przez ginekologów umożliwiające dokładne zbadanie wnętrza pochwy. Wyróżnia się wzierniki ginekologiczne jednorazowe oraz metalowe wielokrotnego użytku. Czy badanie z ich użyciem jest bolesne?
Wziernik ginekologiczny i jego początki
Wzierniki dopochwowe miały swoje początki już w czasach starożytnych. Odkrycia archeologiczne pokazują jednak, że wyglądały one zupełnie inaczej niż te używane w dzisiejszych czasach. Narzędzia stosowane w XIX wieku stały się prototypami dla modeli, które wchodzą w skład aktualnego asortymentu gabinetów ginekologicznych. Wziernik został rozpowszechniony przez Jamesa Mariona Simsa, który w krótkim czasie został okrzyknięty ojcem współczesnej ginekologii. Przeanalizujmy zatem, na czym polega użycie tego narzędzia.
Jak przebiega badanie wziernikiem ginekologicznym?
Gdy pacjentka zasiądzie już wygodnie w fotelu ginekologicznym, lekarz być może zechce bardziej skrupulatnie przyjrzeć się jej szyjce macicy. W tym celu musi odchylić ściany pochwy. To właśnie wtedy sięga po przyrząd w kształcie kaczego dzioba. Wzierniki dopochwowe występują w różnych rozmiarach. W przypadku kobiet, które nie rodziły dziecka drogą naturalną, ale rozpoczęły już życie seksualne, wziernik ma niewielką średnicę. Dla pacjentek, które mają za sobą poród naturalny, przeznaczony jest zaś wziernik o większych wymiarach.
Lekarz rozchyla wargi sromowe wziernikiem dopochwowym, a następnie delikatnie wsuwa jeden palec do pochwy, aby ustalić położenie i długość szyjki macicy. Kolejny krok to przytrzymanie ścian pochwy wziernikiem i rozszerzenie jego ramion. Ginekolog może pobrać materiał do badania cytologicznego, zdiagnozować nadżerkę lub inne nieprawidłowości. Ostatni etap to zamknięcie narzędzia i powolne wysunięcie go z kanału pochwowego.
Czy podczas badania wziernikiem odczuwa się ból?
Badanie z zastosowaniem wziernika dopochwowego nie jest bolesne. Oczywiście wiele kobiet przed wizytą w poradni K ma wątpliwości i odczuwa lęk przed bólem, jednak później pacjentki zgodnie przyznają, że doświadczenie to jest raczej nieprzyjemne, aniżeli sprawiające ból. Opływowy kształt wziernika zmniejsza dyskomfort u badanej. Przyrząd dostępny jest w wersji metalowej – obowiązkiem lekarza jest jego dezynfekcja przed każdym badaniem. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe nie wymagają zaś sterylizacji.